Akwarium oświetlone świetlówkami

Niektóre ryby prezentują się świetnie tylko wtedy, kiedy pada na nie światło. Są to na przykład paletki, czyli ryby, które pokazują swoje ubarwienie tylko pod wpływem promieni świetlnych. Jakie oświetlenie zastosować do hodowli tego właśnie gatunku? Najlepszym rozwiązaniem wydają się być świetlówki, które dają równomierne promienie światła. Można to wytłumaczyć na kilka sposobów.

Dobre świetlówki w akwarium dla paletek

świetlówki do akwariumŚwietlówka powinna przede wszystkim być mocna i dawać równomierne światło, które pozwoli lepiej oświetlić akwarium. Świetlówki do akwarium są lepsze niż tradycyjne żarówki, ponieważ promienie świetlne rozchodzą się po całości akwarium, oświetlając każdy punkt. Dla paletek jest to ważne. Ten gatunek ryb bardzo lubi spędzać czas w miejscach doświetlonych. Poza tym promienie świetlne ze świetlówki najbardziej przypominają te, które daje światło słoneczne. Oczywiście ktoś, kto zna się na fizyce będzie o tym wiedział i nawet wytłumaczy, w jaki sposób rozchodzą się promienie, ale tego typu informacja nie jest ważna. Ważne, że po zachowaniu rybek widać, jak dobry wpływ mają na nie świetlówki. Pełnią one również funkcję dogrzewającą. Szczególnie w porach nocnych zauważysz, że rybki podpływają do światła i trzymają się blisko linii wody. Nie jest to powód do zmartwień, a raczej ciekawy fakt do obserwowania. Przy świetlówkach grzeją się zarówno młodsze, jak i starsze osobniki.

Hodowla paletek wygląda dużo efektowniej kiedy stosuje się świetlówki. Jeden hodowca z Polski w swojej piwnicy ma ponad pięćdziesiąt akwariów i w każdym z nich znajduje się co najmniej jedna duża świetlówka lub dwie małe. Efekty jego hodowli można obserwować na portalu społecznościowym, w którym dodaje fotografie ze swojej hodowli. Bardzo interesujący temat.