Problemy z alkoholem ma duża część Polaków. Przyczynia się do tego na pewno długotrwały stres, rosnące wymagania społeczne oraz powszechna dostępność alkoholu w sklepach. Na szczęście alkoholizm można z powodzeniem leczyć, choć jest to proces długotrwały. W ciężkich przypadkach zaleca się pobyt w ośrodku odwykowym. Terapia trwa zazwyczaj do ośmiu tygodni. Po tym czasie zalecane są regularne spotkania z terapeutą oraz uczestniczenie w terapii grupowej.
Czy istnieje skuteczny lek na alkoholizm?
W Polsce systematycznie rośnie ilość spożywanych napojów procentowych. Alkoholizm to bez wątpienia wyniszczająca choroba, która ma niebagatelny wpływ na zdrowie oraz relacje z innymi ludźmi. Alkoholicy w pewnym momencie tracą kontrolę nad sobą. Z powodu swojego nałogu zaniedbują obowiązki rodzinne oraz zawodowe. Pomimo ewidentnych szkód społecznych i zdrowotnych osoba cierpiąca z powodu nałogu nie przyznaje się, ze ma jakikolwiek problem. Winni są zawsze inne osoby. Z tego też powodu niezwykle ciężko jest namówić alkoholika do podjęcia leczenia. warto jednak próbować. W Polsce istnieje wiele polecanych ośrodków odwykowych dla mężczyzn i kobiet. Tego typu instytucje oferują kompleksowe leczenie z alkoholizmu oparte na nowoczesnych standardach. Pacjenci mogą liczyć na bezpieczeństwo i bezwarunkowe wsparcie. Muszą jednak przestrzegać pewnych reguł. Terapia alkoholizmu zakłada, że w tym czasie pacjent powinien zachować abstynencję. Przyjęcie nawet niewielkiej dawki alkoholu może poskutkować wydaleniem z ośrodka terapeutycznego. nie wszytkim udaje się wytrwać. Niektóre osoby potrzebują czasu, żeby pokonać swój nałóg. Terapeuci uzależnień zwracają szczególną uwagę na motywację pacjenta, czy jest gotowy wprowadzić zmiany w swoim życiu.
Lekarze i terapeuci uzależnień przekonują, że alkoholizm to podstępna i wyniszczająca choroba, która potencjalnie może dotknąć każdego. Cierpią również na tym bliscy osoby uzależnionej. Decyzja o podjęciu leczenia to mały, ale niezwykle ważny krok na drodze do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Na samym początku alkoholicy często zaprzeczają, ze mają jakikolwiek problem. decydują się terapie głównie pod presją rodziny, przyjaciół i pracodawcy. dopiero po czasie orientują się, że nałóg negatywnie wpłynął na ich zdrowie.