Autobusem do centrum Katalonii

Lotnisko w Gironie figuruje jako lotnisko Barcelona-Girona. Nazwa może być myląca, gdyż znaduje się ono w odległości ok 72 km od Barcelony. Mimo, że ta odgległość może wydawać się problematyczna to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ten port lotniczy jest doskonale skomunikowany z sercem Katalonii a turyści ladujący w Gironie mają wiele sposobów aby się tam dostać. 

Airport Bus jako złoty środek transportu

girona - airport busPomimo, że tansport autobusowy nie jest bez wad, posiada on wiele zalet, które moim zdaniem przyćmiewają wady. Po pierwsze, jest to złoty środek pomiędzy ceną a komfortem. Oczywiście, możemy jechac do Barcelony taksówką, jednakże jej koszt jest około 10-12 razy większy w jedną stronę. Czasowo, taxówka będzie miała przewagę zaledwie kilku minut. Jednocześnie bus, jest zdecydowanie szybszą opcją na dotarcie do celu niż łączony transport autobus + pociąg. Na korzyśc tego drugiego przemawia cena (około dwa razy tańszy) natomiast jesteśmy zmuszeni zmagać się z przesiadką oraz musimy liczyć się z możliwym długim czasem oczekiwania. Zatem, jeśli chodzi o moją opinie Girona – Airport bus jest najlpeszym możliwym wyborem. Do wyboru mamy dwie firmy obsługujące to połączenie – Barcelona Bus (koordynowane przez Sagales) oraz Moventis/Sarfa Bus (koordynowane przez Sarbus).  Przystanek na lotnisku może być nieco zatłoczony dlatego warto przygotować się do podróży nieco wcześniej. Przede wszystkim, jeżeli chcemy dostać się do centrum Barcelony ( Barcelona Centre Bus Station) powinniśmy szukać autokarów z tabliczką „service 1” za szybą.  Zazwyczaj, kurs ten jest obsługiwany przez firme Barcelona Bus. Przed wylotem do Girony, warto również sprawdzić casy odjazdów, aby uniknąć długiego czekania. Pocieszającym natomiast jest fakt, że autobusy te sa zsynchronizowane z przylotami najpopularniejszych linii takich jak Ryanair lub Enterair. Koszt podróży w dwie strony wynosi 25 euro od osoby, co plasuje ten środek transportu idealnie pośrodku jesli chodzi o cenę. 
 

Jak widać, autobusowy transport do Barcelony mimo dalekiej odległości nie stanowi problemu. Kursy są zsynchronizowane, racjonoalnie wycenione oraz autokary same w sobie są w niezłym standardzie. Zapewnia nam to w miarę szybki dojazd do centrum (około godziny) w zamian za dobry stosunek ceny do komfortu.