Ażurowe płyty betonowe

 

Powierzchnie w szczególności miejskie stają się betonową i asfaltową pustynią, dlatego bardzo ważne jest aby unikać szczelnego pokrywania warstwy gruntu. Proekologiczne tendencje sprzyjają produkcji nowoczesnych betonowych  płyt chodnikowych zdolnych pochłaniać CO2 ale najprostszym rozwiązaniem jest ażurowa płyta betonowa.

Tradycja i ekologia – płyta ażurowa

płyta ażurowa betonowaChcąc zachować choć częściowo równowagę miedzy rozwojem infrastruktury, a naturą należy korzystać z rozwiązań budowlanych, które temu sprzyjają. Bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest płyta ażurowa betonowa, która przy zachowaniu swojej mocy i stabilności przepuszcza wodę opadową do gruntu i pozwala jej odparować. Ma to bardzo istotne znaczenie dla ekosystemów miejskich gdzie większość wody jest bezpowrotnie tracona. Wolne od betony przestrzenie płyt betonowych ażurowych można wypełnić kruszywem lub ziemią, co pozwoli na porastanie trawą. Płyty betonowe ażurowe są wystarczająco dużych rozmiarów aby można je było bardzo szybko i stabilnie ułożyć. Ich standardowe wysokości 8 i 10 centymetrów też sprzyjają mocnemu posadowieniu w gruncie. Dlatego też płyty te świetnie nadają się do wykładania nimi parkingów, podjazdów domostw oraz dróg o małym natężeniu ruchu kołowego. Producenci oferują oprócz koloru naturalnego betonu płyty w szerokiej gamie barw. Niektórzy z nich przyjmą zlecenie na wykonanie płyt w dowolnym kolorze. Najważniejszym parametrem przy wyborze płyt jest skład mieszanki cementowej gdyż to stanowi o trwałości produktu.

Bardzo ważne z punktu widzenia ekologii jest używanie tego rodzaju płyt. Jest to świetna alternatywa dla kostki i płyty betonowej pełnej oraz kostki brukowej, których użycie jest nadmierne i w wielu przypadkach zupełnie nieuzasadnione. Biorąc pod uwagę też cenę płyty ażurowej do jej powierzchni to jest to metoda bardziej opłacalna.