Bigówka, czyli maszyna wykorzystywana w introligatorstwie

Zarówno w przemyśle, jak i w mniejszych zakładach drukarskich korzysta się z takich urządzeń jak bigówki. Mogą to być urządzenia przeznaczone dla klienta indywidualnego, jak i olbrzymie maszyny wykorzystywane na halach produkcyjnych o dużych gabarytach, przetwarzających dziennie dużą ilość materiałów papierniczych. 

Do czego używa się bigówki?

BigówkaMaszyna ta służy przede wszystkim do łączenia za sobą materiałów papierniczych, takich tektura, papier czy karton. Urządzenie zasilane jest przez prąd, a jego moc napędzana jest najczęściej silnikiem. Nowoczesne bigówki posiadają specjalne podajniki, które podają stosy kartek i kartonów do środka, w celu dalszej obróbki. Specjalny panel sterowania, umieszczony na pokrywie takiego urządzenia, pozwala na wybór najkorzystniejszego programu. Profesjonalna maszyna do bigowania może być na chodzie przez cały dzień, powtarzając co rusz ten sam proces, jednocześnie nie przegrzewając się. Warto przy wyborze takiej maszyny sprawdzić jaki poziom hałasu wytwarza. Bigówka ma specjalny tłumik, który tłumi dźwięk pracy maszyny, dzięki któremu łatwiej jest pracować przy niej pracownikom hali produkcyjnej. Dzięki niej możemy łączyć ze sobą elementy metalowe, takie jak metalowe koła, z materiałami papierowymi, co pozwala na konstruowanie takich przedmiotów jak kalendarze czy segregatory. Zależnie od modelu wybranej przez nas maszyny, i zależnie od ustawionego przez nas programu jej działania, maszyna tworzy ściegi i spojenia lub perforacje o różnym kształcie i rozmiarze. Nowoczesne maszyny introligatorskie posiadają także funkcję separacji kartek, dostających się potem do środka maszyny. Zapobiega to złączeniu nieodpowiedniej ilości materiałów i ich dokładne ułożenie. Nie tylko branża introligatorska korzysta z tych maszyn, ale także studia druków cyfrowych lub offsetowych. Warto zwrócić się do renomowanej firmy, specjalizującej się w produkcji takich maszyn, aby wybrać urządzenie do tworzenia bigów, odpowiednich do naszego zapotrzebowania. 

Maszyny introligatorskie, takie jak bigówki, wykorzystywane są w przemyśle papierniczym, zarówno przez duże firmy produkcyjne, jak i przez mniejsze firmy, takie jak drukarnie. Zautomatyzowany panel komputery ułatwia programowanie maszyny, a szeroki wybór programów umożliwia tworzenie różnych ściegów i łączeń bigowych.