Buty dla zapalonych alpinistów

Do krótkich wypadów w góry nie było wymagane żadne profesjonalne obuwie, zwłaszcza na bezpiecznych i często uczęszczanych szlakach. Jednak na dłuższe wyprawy po trudniejszych i bardziej wymagających trasach, alpiniści zalecali zabieranie profesjonalnego obuwia górskiego, jeśli było to możliwe. Buty te, bowiem, o wiele lepiej sprawdzały się podczas chodzenia po nierównym, często bardzo niepewnym terenie.

Obuwie dla zaawansowanych alpinistów

buty na wyprawę w góryPogoda w górach zmieniała się dość często, a wraz z nią warunki, z jakimi musieli zmagać się alpiniści. Nieraz okazywało się iż wyprawa która rozpoczęła się w słoneczny, ciepły dzień ciągnęła się wiele godzin w deszczu i silnym wietrze. Z powodu tak zmiennych warunków, najbardziej rekomendowane buty na wyprawę w góry były modelami przystosowanymi do niemal każdego terenu. Było to obuwie grubsze i cięższe niż buty sportowe, najczęściej sięgające ponad kostkę, przeznaczone do chodzenia po trudnym terenie i do takowego dobrze przystosowane. Większość butów górskich wykonana była z wodoodpornych lub impregnowanych materiałów z uszczelnionymi szwami, umożliwiając przekraczanie płytkich potoków czy chodzenie po każdym terenie w trakcie deszczu. Jednocześnie, w celu zapewnienia większego komfortu użytkownika, i zminimalizowaniu kontuzji i obtarć, najbardziej profesjonalne modele posiadały również warstwy termoaktywne, zazwyczaj umieszczone w okolicy kostek, nie tylko wymieniające powietrze wewnątrz obuwia, ale również chroniące użytkownika przed nagłymi zmianami temperatury. W najzimniejsze dni, lub podczas wypraw na dużych wysokościach gdzie temperatury były o wiele niższe, obuwie górskie funkcjonowało prawie identycznie jak buty zimowe, a większość modeli była wyposażona w miękką wyściółkę, bardzo dobrze zatrzymującą ciepło.

Pod względem ochrony użytkownika, owe buty przypominały nieco obuwie robocze, gdyż często spotykane były w nich stalowe zapiętki i podnoski, chroniące przed uderzeniami i kontuzjami, jak również podkucia, jeszcze bardziej ułatwiające chodzenie po nierównym podłożu. Owe podkucia przydawały się również w trakcie wspinaczki, ułatwiając zachowanie równowagi na ścianie. Najbardziej polecana modele butów górskich nadawały się do wypraw w każdą pogodę, i w każdym terenie sprawdzały się równie dobrze.