Buty lekkoatletyczne z kolcami

Podstawowym wyposażeniem każdego biegacza są buty. Większość biega w zwykłym obuwiu, ale na rynku istnieje specjalny model. To od rodzaju butów, w których biegamy zależy jaką w efekcie prędkość podczas biegu się uzyska. Buty lekkoatletyczne, które posiadają specjalne kolce przydają się zwłaszcza na stadionowej bieżni. Dzięki nim zapewniona jest duża przyczepność do podłoża. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Specjalne buty do biegania z kolcami

najlepsze kolce do bieganiaButy takie podczas biegu pomagają lepiej trzymać się toru, a co za tym idzie osiągnąć dobre wyniki. Takie buty mają na przodzie od sześciu do dziesięciu wkrętów metalowych lub wykonanych ze specjalnego tworzywa. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów butów z kolcami dlatego należy je dopasować do własnych potrzeb. Większość modeli przeznaczona jest dla osób, które trenują sprinty.  Najlepsze kolce do biegania pozwalają sprinterom uzyskać duże prędkości na bardzo krótkim dystansie. Nie mogą sobie oni pozwolić na poślizgnięcie się na torze czy też na złe odbicie od podłoża w trakcie startu. Dla osób trenujących sprint liczą się każde cenne sekundy, ale również odpowiednio zachowane bezpieczeństwo. W biegach niezwykle ważna jest dobra przyczepność, która pozwala na mocne odepchnięcie się od toru. Buty z kolcami pozwalają na uzyskanie większej dynamiki biegu. Bardzo często są one również używane przez amatorów. Buty muszą być dobrze dopasowane do stopy oraz być lekkie. Te, których używa się na torze mają cienką podeszwę oraz więcej kolców. Do biegów przełajowych mają grubszą podeszwę oraz wyposażone są w mniej kolców. Posiadają one również specjalnie wyprofilowany bieżnik. Dla osób, które uprawiają biegi zarówno po torze, jak i po asfalcie dedykowane są buty z ledwo widocznymi kolcami. Nie przeszkadzają one podczas biegów na betonie, ale są równie skutecznie w wymagającym terenie.

Podczas treningu i startów na zawodach bezpieczeństwo zawodników oraz ich osiągi są najważniejsze. Nawet gdy tor jest wilgotny sportowiec nie może sobie pozwolić na stratę cennych sekund poprzez poślizgnięcie się. Dlatego w specjalnych butach lekkoatletycznych dołączono właśnie kolce. Są często stosowane przez sportowców nie tylko kiedy biegają po torze, ale również po innym podłożu. Bez względu na dystans jaki mają oni do pokonania buty z kolcami pozwalają na zwiększenie prędkości i dynamiki.