Co wiemy o futonach?

Czy spotkaliście się już kiedyś z określeniem futon? Dla mnie zaskoczeniem było jego odkrycie. Zawsze swój wybór materaca ograniczałam do piankowego, sprężynowego, lateksowego, kokosowego, bambusowego itd. Dopiero sprzedawca z sklepie meblowym uświadomił mnie że ciekawych możliwości jest o wiele więcej. Futon pochodzi z Japonii. Jest to typ materaca, który trafił także do Europy. Co prawda różni się od pierwowzoru ale nawiązuje do niego. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych materaców. Posiada ciekawe właściwości i wiele zalet.

 Jakie są zalety futonów?

FutonZaletą tych materaców są ich niewielkie gabaryty. Dzięki temu można je łatwo i szybko schować. W kraju kwitnącej wiśni skąd pochodzą przeważnie to samo pomieszczenie w dzień pełni funkcję salonu w nocy zaś sypialni. Dlatego właśnie są dość cienkie i niewielkie, do tego układane są na podłodze. Nam Europejczykom z pewnością trudno było by się do nich przyzwyczaić dlatego na nasze zachodnie potrzeby zostały specjalnie dla nas zmodyfikowane. Do ich wypełnienia stosowane są pianki. Możemy jednak znaleźć też takie, które są wypełnione wełną, bawełną lub naturalnym włóknem z kokosów czy konopi. Jeśli zdecydujemy się na zakup futonu będziemy potrzebować do niego specjalne łózko. Najczęściej są one sprzedawane od razu z ramą łóżka. Wszystko jest zaprojektowane w ten sposób aby nasz futon z ramą mógł pełnić jednocześnie rolę kanapy lub łóżka sypialnianego po rozłożeniu. Możemy oczywiście zdecydować się tak na pojedynczy jak i podwójny materac. Jest on na tyle elastyczny, że możemy go dowolnie składać, rolować, zmieniać w fotel, leżankę czy dodatkowe miejsce do spania dla gościa. Do tego pasują swoim wyglądem absolutnie do naszych europejskich pomieszczeń i do każdego stylu. Będzie świetnie prezentować się zarówno w mocnym jak i słabym oświetleniu a wybór kolorów również jest zadowalający. 

Cena futonu uzależniona jest oczywiście od jego wielkości. Dla przykładu za materac o rozmiarach 140 x 190 zapłacimy około 600 zł. Ważna jest także jego grubość. To również wiąże się z jego ceną jednak dla naszego komfortu lepiej jest wybrać te grubsze a niżeli japońskie typowo tradycyjne. Sam wygląd tego materaca jest bardzo ciekawy. Przypomina bowiem pikowaną kanapę. Jest to na pewno ciekawa propozycja do rozważenia zwłaszcza jeśli ktoś poszukuje nowych rozwiązań.