Czy budowa hali łukowej jest opłacalna?

 

Obecnie rolnicy rezygnują z budowy tradycyjnych magazynów czy hangarów, w których mogą trzymać maszyny na rzecz hal, których budowa jest szybsza i bardziej opłacalna. Tego rodzaju hale wykorzystują nie tylko rolnicy, ale również lotniska, producenci czy wystawcy. Dlaczego decydują się na takie rozwiązanie i czy faktycznie jest ono korzystniejsze od budowy tradycyjnych budynków?

Hale – alternatywne rozwiązanie budownictwa tradycyjnego

hale łukoweJak już wcześniej wspomniałam budowa takiej hali łukowej pod klucz może być nawet o połowę tańsza od budowy tradycyjnej hali stalowej a w porównaniu z tradycyjnym budownictwem nawet o osiemdziesiąt procent. Oczywiście jej koszt zależy od wybranych przez nas akcesoriów oraz bram. Również czas realizacji od momentu zamówienia do momentu postawienia gotowego do użytku obiektu jest bardzo krótki i zazwyczaj wynosi około trzech miesięcy. Niskie koszty oraz szybki czas budowy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę takiej właśnie hali. Szczególnie w przypadku gdy posiadają oni dużą ilość maszyn rolniczych czy też pozyskiwanych z uprawy surowców. Dodatkowym atutem hal jest to, że nie musimy stawiać fundamentów, które zazwyczaj w przypadku dużej hali są bardzo kosztowne. Hale łukowe można postawić na każdym utwardzonym terenie, może to być kostka brukowa, asfalt czy też nawierzchnia betonowa. Co przemawia jeszcze na korzyść tego rodzaju hal? Oczywiście fakt, że według polskiej klasyfikacji środków trwałych nie są one budynkami a to oznacza, że nie musimy za nie płacić podatku od nieruchomości. Dużym plusem przemawiającym na korzyść hali jest to, że można ją zamontować na poziomie gruntu oraz jako dach, który zamontowany jest na betonowych ścianach budynku. Montaż takiej konstrukcji jest również bardzo prosty, dlatego czas „budowy” jest tak krótki. Do montażu łuku na płaskiej powierzchni niezbędne są łączniki z blachy, do których przymocowuje się łuki. Zazwyczaj hale montuje się w kształtowniku, który położony jest na gruncie albo korytku, które uformowane jest w betonie. Innym rozwiązaniem jest montaż hal jako ruchomego dachu łukowego.

Jak widać budowa tego rodzaju hali łukowej ma wiele zalet oraz korzyści. Porównując koszty budowy może się okazać, że o wiele bardziej opłacalne dla nas jest postawienie takiej hali niż budowa tradycyjna czy wybór innego rodzaju hali. Poza tym według prawa podatkowego nie jest to nieruchomość, dzięki czemu zyskujemy kolejne oszczędności.