rajstopy

Czy produkcja rajstop jest skomplikowana?

Rajstopy to dość popularny element kobiecej garderoby. Obecnie rajstopy dostępne są praktycznie we wszystkich możliwych kolorach i wzorach, czy jednak wiecie jak się je robi i jak bardzo złożony jest to proces? Zdradzamy kilka tajemnic związanych z produkcją rajstop.

Jak producenci wytwarzają rajstopy?

pończochyPatrząc na to jak wyglądają rajstopy wydawać by się mogło, że ich produkcja jest niezwykle prosta. Okazuje się, że jest to jednak przekonanie dość mylne. W przypadku procesu produkcji rajstop zasadniczo zaczynamy od małych szpulek z białą przędzą, która to jest odpowiednio barwiona, a z której to dalej są tkane rajstopy. Zaznaczyć należy, że szpulek tych jest wiele rodzajów, ponieważ zarówno producent skarpetek jak i rajstop do produkcji swoich produktów wykorzystuje bardzo różne surowce. Co ciekawe w przypadku produkcji rajstop nie korzysta się z usług żadnej takiej firmy jak np. hurtownia tkanin. Na stronie www.vermont.com.pl można przeczytać, że w praktyce rajstopy sie tka a nie szyje, niemniej często mówi się, że do ich produkcji rajstop zostały wykorzystane tkaniny poliestrowe. I tu małe sprostowanie nie tkaniny zostały wykorzystane tylko sam poliester jako włókno, a co poza poliestrem wykorzystuje się do produkcji rajstop?

Materiały stosowane do produkcji rajstop i skarpetek

Produkcja rajstop dziecięcychWbrew temu czego można by się spodziewać materiałów z których produkuje się czy to rajstopy, pończochy, czy skarpetki jest bardzo dużo. Każdy z tych surowców ma inne parametry, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie produktów o różnych właściwościach. Wśród obecnie wykorzystywanych materiałów do produkcji rajstop i skarpet według strony http://www.ladytina.pl można wskazać takie jak:

  • bambus
  • bawełna
  • elastan
  • jedwab
  • Lycra
  • Lycra Leg Care
  • modal
  • poliester

Przy produkcji rajstop stosuje się kilka rodzajów przędzy, dzięki czemu zarówno rajstopy jak i skarpety stają się bardziej praktyczne. I tak bambus, bawełnę czy jedwab łączy się zwykle z poliestrem lub lycrą. Dzięki temu zachowane zostają zalety naturalnych włókien czyli przepuszczalność powietrza, zdolność pochłaniania wilgoci itd., a dodatkowo stają się one bardziej rozciągliwe, nie ulegają odkształcenia wskutek noszenia itd.

Produkcja rajstop dziecięcych – czym się różni?

Produkcja rajstop dziecięcychW przypadku produkcji rajstop dla dzieci producent musi uwzględnić dodatkowe kwestie. Wynika to głównie z tego, że oczekiwania dzieci jak i rodziców względem tego rodzaju produktów są zdecydowanie inne. Z czym zatem musi się liczyć producent rajstop dziecięcych? Według artykułu z portalu tipy.interia.pl w pierwszej kolejności komfort. Ważne jest zatem to z jakiego rodzaju materiałów zostaną one wykonane jak i to jak będą one zrobione. Dzieci z zasady nie chcą nosić rzeczy, które są dla nich niewygodne, więc i rajstop muszą zostać tak utkane by były wygodne i nie uciskały. Drugą sprawą jest ich odpowiedni projekt. Dzieci inaczej niż dorosłe kobiety chętniej noszą kolorowe i wzorzyste rajstopy, dlatego trzeba już to uwzględnić na etapie projektowania.

Od pomysłu po wysyłkę – produkcja rajstop

produkcja rajstopPokrótce omówiliśmy już to jak przebiega sam proces produkcji, jednak za nim on się zacznie tak naprawdę produkcja rajstop już trwa. Na podstawie informacji z portalu Portalprzemyslowy.pl pierwszym etapem produkcji jest projektowanie, tym zwykle zajmuje się tak zwany dział kreatywny. To tam właśnie przygotowywane są wszelkiego rodzaju propozycje wzorów, fasonów. O ile w przypadku tych prostych wzorów jak np., kratka nie jest to szczególnie skomplikowany proces o tyle, w przypadku takich rajstop jak choćby bardzo popularne w ostatnim czasie morowe rajstopy jest już to bardziej zawiły temat. Rajstopy te poza dwiema różnymi rodzajami przędzy mają także naniesioną grafikę różnego rodzaju. Pojawiają się tu głowy zwierząt, herby miast, figury geometryczne itd. Przygotowanie takiego projektu jest już zdecydowanie bardziej skomplikowane i nie chodzi tu tylko o przygotowanie odpowiedniego projektu graficznego, ale także uwzględnianie technik i materiałów z jakich takie rajstopy mają zostać wykonane. Samo projektowanie to tylko jeden z problemów, bardzo często bowiem się okazuje, że przygotowany przez dział kreatywny projekt jest niemożliwy do wykonania przez dział produkcyjny, co wymaga naniesienia odpowiednich poprawek. Wyprodukowanie rajstop to jednak dla producenta jeszcze nie koniec, musi on teraz odpowiednio je przechować. Według strony Cbis.pl dobre zarządzanie magazynem jest równie ważne co wszystkie z wcześniej omówionych elementów. Sprawne działanie magazynu wiąże się nie tylko z odpowiednim jego zagospodarowaniem, ale także ze stosowaniem właściwego rozwiązania jakim jest program magazynowy. Ułatwia on w znacznym stopniu kontrole nad rzeczywistą ilością asortymentu w magazynie, a co za tym idzie usprawnia sprzedaż.

Krótko podsumowując

Produkcja rajstop nie jest wcale zadaniem tak bardzo prostym jak można by się tego spodziewać. Jest to cały proces od powstania pomysłu, poprzez jego pracochłonną realizacje aż na dystrybucji skończywszy.  

1 thought on “Czy produkcja rajstop jest skomplikowana?”

  1. Wiadomo, że na takiej produkcji jak i materiałach nie można oszczędzać. Gorsze materiału skutkują gorszej jakości rajstopami, których wiadomo, że nikt nie chce kupować i pomimo, że produkt jest tańszy to nikt nie chce korzystać z niego i firma upada.

Leave a Comment