Czy rozrzutniki jednoosiowe są efektywne?

Nawożenie gruntów to podstawa współczesnego rolnictwa. Na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów chemicznych, jednak niektórzy sceptycznie podchodzą do ich wykorzystywania. Niezależnie od tego, czy nawozimy nawozem sztucznym czy też nie, warto dodatkowo zastosować nawóz naturalny. Do tego potrzebujemy jednak odpowiedniego rozrzutnika. Na rynku istnieje wiele modeli – jednymi z najpopularniejszych są rozrzutniki jednoosiowe. Czym wyróżnia się taka konstrukcja?

Rozrzutniki jednoosiowe – czy warto?

efektywny rozrzutnik do obornika jednoosiowyRozrzutniki rolnicze to maszyny o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, co przekłada się na inne zastosowanie zależnie od konkretnego modelu. Jedną z najpopularniejszych konstrukcji są rozrzutniki jednoosiowe. Dlaczego? Jest kilka powodów. Przede wszystkim takie maszyny są najbardziej zwrotne. Jednoosiowa konstrukcja zapewnia większą możliwość manewrowania niż na przykład rozrzutniki dwuosiowe. Ze względu na konstrukcję tego typu urządzenia mają również bardzo dobre właściwości jezdne. Zastosowanie jednej osi umożliwia wykorzystanie stosunkowo dużych kół, które minimalizują ryzyko zakopania się maszyny w grząskim gruncie. Wykorzystywanie tego typu podwozia jest również wskazane w przypadku użytków zielonych – duże koła nie wkopują się w grunt, przez co nie powstają koleiny. Czy taki rozrzutnik podoła jednak podstawowemu zadaniu, jakim jest wyrzucanie nawozu? Oczywiście. Jeżeli interesuje nas efektywny rozrzutnik do obornika jednoosiowy model z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od zastosowania odpowiedniego adaptera. Należy pamiętać, że istnieje ich wiele rodzajów: poziome oraz pionowe, z różną ilością wałów. Dobór uniwersalnego adaptera zagwarantuje poprawne działanie rozrzutnika w większości sytuacji.

Decydując się na kupno maszyny rolniczej należy pamiętać o dokładnym przemyśleniu planowanej inwestycji – z zakupionego sprzętu będziemy przecież korzystać przez wiele lat. Nie inaczej jest z rozrzutnikami. Należy wziąć pod uwagę przeznaczenie takiej maszyny, które będzie głównym wyznacznikiem co do jej parametrów. Jednoosiowe rozrzutniki rolnicze są dobrym i uniwersalnym wyborem, który powinien zadowolić większość rolników. Odpowiednio dobrany sprzęt wysokiej jakości bez problemów będzie służył przez wiele lat.