Mimo, że przeżywamy go cyklicznie co miesiąc, nie każda kobieta wie o swoim cyklu menstruacyjnym tyle, ile powinna. Dziewczynki są uczone w szkołach o swoim organizmie, jednak w moim przekonaniu niewystarczająco się zapamiętuje z tego typu zajęć.
Przyjrzyjmy się bliżej cyklowi menstruacyjnemu
Pierwszym dniem cyklu miesiączkowego jest pierwszy dzień okresu. Na początku cyklu hormon folikulotropowy (FSH) jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Jest to główny hormon zaangażowany w stymulowanie jajników do produkcji dojrzałych komórek jajowych. FSH stymuluje rozwój wielu pęcherzyków i zaczyna wytwarzać hormon estrogenowy. Twój poziom estrogenu jest najniższy w pierwszym dniu okresu. Od tego momentu zaczyna rosnąć. Kolejno zaczyna się rozwijać większa liczba pęcherzyków, ale normalnie jeden pęcherzyk staje się „dominujący” i to jajeczko dojrzewa w powiększającym się pęcherzyku. Jednocześnie wzrastająca ilość estrogenu w twoim ciele, awyściółka macicy pogrubia się wraz z substancjami odżywczymi i krwią. Jeśli zajdziesz w ciążę, zapłodnione jajeczko będzie miało wszystkie składniki odżywcze potrzebne do rozwoju. Wysokie poziomy estrogenów wiążą się również z pojawieniem się śluzu szyjki macicy. To dlatego, aby plemniki mogły łatwiej przepływać przez ten śluz i mogły przetrwać w nim przez kilka dni. Poziom estrogenu w organizmie wciąż rośnie i ostatecznie powoduje szybki wzrost hormonu luteinizującego, Ten wzrost LH powoduje pęknięcie dominującego pęcherzyka i uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajnika, skąd trafia do jajowodu. Ten proces nazywa się owulacją. Gdy komórka jajowa zostanie uwolniona, porusza się wzdłuż przewodu jajowodu w kierunku macicy. Jak tylko masz owulację, zaczyna wytwarzać się kolejny hormon: progesteron. Progesteron powoduje dalsze budowanie wyściółki macicy w przygotowaniu do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Tymczasem pęcherzyk w jajniku zaczyna się kurczyć, ale kontynuuje produkcję progesteronu, a także zaczyna wytwarzać estrogen. Na tym etapie mogą wystąpić objawy napięcia przedmiesiączkowego. Cykl menstruacyjny kończy się rozpoczęciem kolejnej miesiączki.
Przedstawione powyżej informacje są dosyć szczegółowe. Nie każdy musi znać wszystkie medyczne terminy służące opisaniu zjawisk podczas cyklu miesiączkowego, warto jednak wiedzieć co kiedy następuje i kiedy spodziewać się dni płodnych oraz kolejnej miesiączki.