Czym jest melasa karobowa?

Zdrowe odżywianie jest podstawą dobrego zdrowia i zminimalizowania ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Nie można jednak też zapominać o aktywności fizycznej, która w połączeniu z właściwie zbilansowaną dietą, czyni nas znacznie bardziej odpornymi.

Zakup zdrowej melasy karobowej

melasa karobowaJednym z bardzo zdrowych, w pełni naturalnych produktów, które każdy winien mieć w swojej kuchni, jest melasa w wersji karobowej. Pozyskuje się ją z owoców szarańczynu, zwanego również drzewem świętojańskim lub karobowym. Ten produkt może być wykorzystywany jako dużo zdrowszy zamiennik rafinowanego cukru. O wiele zdrowszy, ponieważ cechuje go wyjątkowo wysoka zawartość minerałów, witamin oraz kwasów organicznych. Z nasion drzewa karobowego pozyskuje się także mączkę świętojańską, czyli produkt będący naturalnym stabilizatorem stosowanym w branży spożywczej. Z uwagi na smak i zapach, karob, często mylony jest z posłodzonym kakao, toteż wykorzystuje się go także, jako jego zamiennik. Ciekawostką jest to, że używanie go do wypieków jest doskonałym sposobem na zastąpienie czekolady przez osoby, jakie są na nią uczulone. Melasa karobowa jest bardzo bogata w naturalne cukry, które stanowią niemal siedemdziesiąt procent jej składu, ale znajdziemy w niej także białko oraz śladowe ilości tłuszczu. W odróżnieniu od zwykłego, białego cukru, melasa dostarcza również cennych minerałów, takich jak: miedź, mangan, potas, wapń, fosfor magnez, jak również witamin: A, B3 oraz D.

W składzie melasy karobowej można znaleźć również garbniki, rzadkie kwasy organiczne oraz pektyny, dzięki którym uczucie sytości trwa dłużej. Do niedawna, ten produkt można było kupić wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością, natomiast obecnie, można dostać go w każdym, popularnym markecie.