Czym są pakowarki próżniowe?

Na sklepowych półkach mijamy wiele produktów, które pakowane są próżniowo. Dotyczy to głównie wszelkiego rodzaju mięsiwa, jak kiełbasy, kawałki boczki, czy też parówek. W opakowaniach próżniowych przechowywane są także duże kawałki mięs, jak szynki, czy karkówki. Pakowanie próżniowe dotyczy nie tylko samego mięsiwa. W tych opakowaniach znajdziemy także wszelkiego rodzaju sery. Pakowarka próżniowa jest urządzenie, które służy do pakowania takich produktów.

Rodzaje pakowarek próżniowych

pakowarka próżniowaZnaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, jak pakowane są ich produkty. Z tego też powodu postanowiłam dzisiaj opowiedzieć o urządzeniu, jakim jest pakowarka próżniowa. Jak sama nazwa mówi, pakowarka ta wykorzystuje w swoim funkcjonowaniu wytwarzanie próżni, dzięki której opakowanie całkowicie przylega do produktu, który się w nim znajduje.  Okazuje się, że pakowarki próżniowe nie są jednakowymi urządzeniami. Kolejne modele znacznie różnią się między sobą. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że dana pakowarka jest dostosowana do określonej grubości produktów oraz woreczków, w które można je zapakować. Istotną różnicą jest także szybkość wypompowywania powietrza z materiałów. W zależności od tego parametru różna jest szybkość pracy, jaką wykonuje pakowarka próżniowa, a tym samym różna jest jej moc. Kolejnym elementem, który odróżnia od siebie pakowarki próżniowe jest ilość zgrzewów, jakie wykonują. W celu zamknięcia opakowania próżniowego pakowarka próżniowa zgrzewa dwa brzegi woreczka ze sobą. W przypadku wykonania jednego zgrzewu istnieje ryzyko powstania jakiejś nieszczelności. Aby temu zapobiec warto zwracać uwagę na to, czy pakowarka próżniowa, którą bierzemy pod uwagę wykonuje jeden, dwa, czy nawet trzy zgrzewy! Istotnym parametrem jest także gwarancja producenta, która powinna być dość długim okresem czasu.

Okazuje się, że co pakowarka próżniowa to inne parametry, a tym samym nieco inny rodzaj pakowania. Różnice są naprawdę subtelne, ale mogą mocno wpływać na trwałość opakowania, jego jakość, a tym samym na przechowywanie naszych produktów. Przed zakupem pakowarki próżniowej warto więc dokładnie przyjrzeć się wielu modelom, przeanalizować szczegółowo ich parametry i wybrać tą pakowarkę próżniową, która jest idealna dla nas.