Czym są piłkochwyty?

Grając na starych wysłużonych boiskach, po wyekspediowaniu piłki poza obszar boiska, trzeba było czasem nieźle się nagimnastykować, by ją znaleźć. Jednak na szczęście, te czasy odeszły do lamusa. Dziś każde boisko, od Orlików, po treningowe boiska piłkarskie, są wyposażone w profesjonalne piłkochwyty, które znacznie usprawniają przebieg gier i treningów.

Ile kosztuje porządny piłkochwyt? 

piłkochwytyJednak czym tak właściwie jest piłkochwyt? To siatka, najczęściej wykonana z włókien pcv lub specjalnego plastiku, znajdziemy też piłkochwyt wykonany z metalu lub aluminium. Jednak zdecydowanie najczęściej spotkamy taki, który ma formę lekkiej siatki z pcv lub plastikowych włókien. Piłkochwyty cechuje bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na ekstremalne warunki pogodowe. Dzięki strukturze włókien nie absorbują wody, jak liny i sznurki, lecz swobodnie ją odprowadzają. Piłkochwyty są dostępne zarówno w formie, jaką stosuje się na zewnątrz, jak i też takie przeznaczone do sportów halowych. W hali, piłkochwyty pełnią często funkcję swoistej kurtyny bezpieczeństwa, odgradzającej plac gry od trybun. Dystrybucją piłkochwytów oraz niezbędnych przy ich montażu słupków, zajmują się producenci oraz internetowe sklepy sportowe. Przy zakupie piłkochwytu możemy również zgłosić potrzebę montażu, która z reguły jest wliczona w koszt całej instalacji. Nowoczesne piłkochwyty zakłada się bardzo prosto, nie ma również problemu z ich zdejmowaniem. Zapięcia są w formie standardowych zacisków lub żabek, przytwierdzanych do drutu, na którym rozpościera się piłkochwyt. Wydaje nam się, ze nie ma sensu analizować kosztów piłkochwytów, ponieważ przy tak dużej różnicy między poszczególnymi ich modelami, ciężko uśrednić cenę, bądź zauważyć istotną różnicę w ofercie kilku sklepów. Jednakże nie są to i tak kwoty, które zwalają z nóg i leżą w zasięgu każdego z nas. 

Piłkochwyt musi być wytrzymały i być dopasowany do rodzaju boiska, które chroni. Do boisk szkolnych najbardziej zaleca się piłkochwyty z grubszych warstw niż na place zabaw, czy boiska w ośrodkach sportowych. Podobnie rzecz się ma z piłkarskimi boiskami treningowymi. Tam codziennie niezliczona ilość strzałów ląduje w piłkochwytach i dobrze, by były one jak najbardziej wytrzymałe.