Dachy pokrywane trzciną

Trzcina to świetny materiał dachowy, który był wykorzystywany przez setki lat. Teraz służy głównie jako materiał dekoracyjny, poneiważ ludzie decydują się na trwalsze rozwiązania. Jednak niektóre budynki, takie jak domy weselne lub altany są nadal pokrywane tym materiałem i nie ma tutaj powodów do tego, by się dziwić. W dalszym ciągu znajdziemy fachowców, którzy są w stanie taki dach prawidłowo pokryć.

Krycie dachów za pomocą trzciny

krycie dachów trzcinąAby dach mógł zostać pokryty trzciną, trzeba zrobić odpowiednia konstrukcje dachową, którą zakłada częstsze układanie łat drewnianych. Krycie dachów trzciną zaczyna się również od przygotowania materiału. Trzcinę dokładnie się suszy, a także zabezpiecza specjalnym środkiem chemicznym. Dzięki temu trzcina jest dużo wytrzymalsza, niż na przykład sto lat temu na polskich dachach. Trzcina jest dobrze mocowana, a następnie przybijana do łat i legarów gwoździkami. Jest ona splatana w taki sposób, że nie ma ryzyka, że się zniszczy. Taki materiał jest świetną dekoracją, a fachowcy od niego pracują na ternie całego kraju. Sam materiał, jak się łatwo domyślić, nie należy do drogich. Trzeba jednak kupić dobre drewno. Warto jest pomiędzy warstwy trzciny włożyć odrobinę folii, która sprawi, że nawet kropelka wody nie przecieknie do wnętrza altany lub budynku. Nie jest to jednak obowiązkowe, ponieważ jak wspominałem ,trzcina jest dużo bardziej wytrzymała, niż się może wydawać.

Krycie dachów za pomocą tego materiału zyskuje na popularności. Oczywiście jest to rozwiązanie raczej dodające design, niż funkcjonalne. Jednak materiał jest tani, a może znacznie zwiększyć poziom atrakcyjności danego miejsca. Warto jest się taką myślą kierować. Szczególnie jeśli prowadzimy interes, taki jak na przykład dom weselny. Wiejska chata powinna przyciągnąć wiele osób.