Do czego detektyw wykorzystuje drony?

Praca prywatnego detektywa wbrew temu co by się mogło nam wydawać wcale nie należy do łatwych, a co za tym idzie osoby pracujące w tym zawodzie bardzo często sięgają po różnego rodzaju rozwiązania techniczne, które mają im prace ułatwić. Obecnie coraz większym zainteresowanie wśród detektywów cieszy się takie rozwiązanie jakim są drony. Na czym jednak polega wykorzystanie dronów w pracy detektywa, czy rozwiązanie to rzeczywiście ułatwia prace i z jakimi ograniczeniami w trakcie jego wykorzystania należy się liczyć powiemy w poniższym artykule.

Usługi detektywistyczne a drony

dronDrony nie są jeszcze aż tak rozpowszechnionym narzędziem w pracy detektywa. Wynika to w dużej mierze z tego, że same drony to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku. Fakt, że drony na rynek cywilny trafiły stosunkowo niedawno sprawia także, że cywilne drony nadal mają bardzo wiele ograniczeń, a co za tym idzie w wielu sytuacjach wykorzystanie drona w pracy detektywa jest dość ograniczone. W jakich zatem sytuacjach można z powodzeniem z rozwiązania tego korzystać? Według www.uavo.pl można by tu wskazać takie sytuacje jak:

  • dokumentowanie zdarzenie (bez konieczności uzyskania dużej wyraźności twarzy osób biorących udział w zdarzeniu)
  • prowadzenie obserwacji w miejscu do którego detektyw nie ma dostępu
  • monitorowanie/ochrona budynku

Przy czym należy zaznaczyć, że decyzja o wykorzystaniu drona lub też niewykorzystaniu go uzależniona jest od konkretnej sytuacji i warunków w jakich dana obserwacja jest prowadzona.

Drony w pracy detektywa – co należy wiedzieć?

filmowanie dronemPowyżej nakreśliliśmy nieco sytuacje w której drony się stosuje, należy jednak zaznaczyć, że wykorzystując drony w pracy detektywa należy zapoznać się bliżej z ograniczeniami tego rozwiązania, a co za tym idzie dowiedzieć się w jakiej sytuacji dron będzie dobrym rozwiązaniem. Drony profesjonalne dostępne na polskim rynku zwykle są wyposażone w kamery o nie najgorszej rozdzielczości, należy jednak pamiętać o tym, że rozmiary cywilnych dornów są dość ograniczone, a co za tym idzie sprzęt w jaki zostają one wyposażone także ma pewne ograniczenia. Fakt ten sprawia, że zdjecia jak i nagrania robione z dużej odległości bywają mało wyraźne. Dodatkowo cywilne drony mają także czasem problemy z utrzymaniem pozycji co sprawia, że filmowanie dronem nie zawsze jest łatwe, a co za tym idzie wpływa to także na jakość nagrań. Fakty te sprawiają, że obecnie drony najlepiej sprawdzają się na obserwacjach prowadzonych w dobrych warunkach pogodowych. Ponadto należy się liczyć z tym że profesjonalne drony są dość głośne, a co za tym idzie prowadzenie dyskretnej obserwacji, tym bardziej jeśli cel obserwacji spodziewa się takich działań może okazać się niemożliwe. W jakiej zatem sytuacji drony się sprawdzają? Mogą one ułatwić zarejestrowanie zdarzenia, które ma miejsce np. za wysokim płotem czy żywopłotem. Okazują się także przydatne gdy np. detektyw chce z oddali monitorować wejście do jakiegoś obiektu. W dobrych warunkach ich wykorzystanie może także pomóc w gromadzeniu dowodów dla sądu, jedna to zależne jest od jakości wykonanych zdjęć czy nagrań.

Uprawnienie do wykorzystania dronów w pracy detektywa

szkolenie na dronyCo ważne by móc wykorzystywać drony w sposób komercyjny, a co za tym idzie także i w pracy detektywa konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień. Szkolenia na drony pozwalają na zdobycie certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje operatora drona. Takie szkolenia zwykle podzielone są na dwie części – na cześć teoretyczną i praktyczną. Szkolenie na operatora drona odbywają się w różnym zakresie, można by tu wyróżnić takie jak: VLOS- czyli szkolenia które uprawniają do komercyjnego wykorzystywania dronów w zasięgu wzroku operatora oraz BVLOS – czuli uprawnienia pozwalające na pilotowanie drona poza zasięgiem wzroku operatora. Przestępując do szkolenia detektyw musi już zatem znać sposób w jaki będzie drony w swojej pracy wykorzystywał.

Serwis dronów – kiedy jest konieczny?

Serwis dronówWedług portalu www.swiatdronow.pl drony w pracy detektywa dość szybko się eksploatują wynika to z tego, że często wykorzystywane są w mało sprzyjających warunków. Należy mieć świadomość, że wykorzystanie sprzętu w złym stanie technicznym może nie tylko w sposób negatywny wpłynać na prace detektywa, ale także i stanowić zagrożenie dla osób postronnych. W związku z tym konieczny jest regularny serwis dronów i dokonywanie dokładnych przeglądów. Co istotne duża cześć serwisów dronów posiada drukarki 3D, dzięki czemu naprawa nawet mocno uszkodzonego sprzętu jest możliwa i przy tym nie jest ona aż tak kosztowna.

Podsumowanie

Sposób wykorzystania dronow w pracy detektywa w dużej mierze uzależniony jest od podejścia samego detektywa. Niemniej są pewne ograniczenia, które wpływają na to, że sprzęt tego typu nie jest tak powszechnie wykorzystywany jakby można się było tego spodziewać.

1 thought on “Do czego detektyw wykorzystuje drony?”

  1. Dawniej z dronów korzystało wojsko, a teraz jak widać pomocne są one zarówno detektywom, ale także np. fotografom. Poza tym obecnie, każdy może mieć takie cacko w domu.

Leave a Comment