Dobieramy betoniarkę do własnych potrzeb

 

Betoniarki to urządzenia niezastąpione podczas wielu prac remontowych, jak i budowy domu. Mnogość rodzajów, jakie możemy spotkać na rynku nie ułatwia wyboru. Okazuje się, że cena nie musi być wysoka, aby cieszyć się dobrą jakością urządzenia, wykorzystywanego zarówno do celów prywatnych, jak i podczas pracy fachowca.

Jak wybrać betoniarkę?

betoniarkaWybór sprzętu uzależniony jest od naszych indywidualnych potrzeb i celów, do jakich będzie wykorzystywany. Betoniarki to podstawowe urządzenia, wykorzystywane na niemal każdej budowie. Ich zadaniem jest tworzenie mieszanek betonowych o różnych konsystencjach, a odbywa się przy pomocy osiowego obrotu mieszalnika. Betoniarka w zależności od kształtu kielicha może być bębnowa lub kielichowa. Ta pierwsza ma ograniczoną pojemność, dlatego polecana jest do wykorzystania przy mniejszych inwestycjach. Co prawda przygotujemy w niej za jednym razem mniej zaprawy, jednak zużycie energii także będzie zdecydowanie mniejsze. Natomiast w przypadku betoniarki kielichowej mamy możliwość przygotowania dużej ilości materiału, jednak pokaźne rozmiary tego urządzenia sprawiają, że najlepiej sprawdzi się ono na budowie dużych konstrukcji, na przykład bloków mieszkalnych czy wieżowców. Koszty zużycia energii w tym przypadku również będą większe, a także cena urządzenia jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku betoniarki bębnowej. Zatem jeśli mamy w planach niewielką budowę, zwykle nie opłaca się inwestować w sprzęt tak kosztowny, jak betoniarki kielichowe. Przygotowywanie zaprawy jest tutaj co prawda zdecydowanie szybsze, a jej ilość wystarcza na pokrycie większej powierzchni, natomiast koszty ponoszone zarówno przy zakupie, jak i podczas użytkowania mogą okazać się zbyt wysokie.

Jeśli planujemy budowę własnego domu lub jesteśmy właścicielami firmy budowlanej, z pewnością stajemy przed wyborem odpowiedniej betoniarki, która umożliwi przygotowanie zaprawy, wykorzystywanej zarówno do przygotowania fundamentów, jak i zalania stropów czy podłóg. Dlatego warto zastanowić się i przemyśleć ten zakup, aby cieszyć się trafionym wyborem przez długi czas.