Efektywne badanie kleszczy

 

Zbliżająca się wiosna to czas gdy zaczynamy coraz chętniej wychodzić na jakieś długie spacery. Wielu z nas preferuje spacerowanie po leśnych bezdrożach. Nie da się ukryć, że w takich miejscach można naprawdę efektywnie odpocząć. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę też ten fakt, że w lesie czyhać na nas mogą pewne zagrożenia. Jednym z nich mogą być kleszcze, których ugryzienie może powodować poważne problemy zdrowotne.

Skuteczne badanie na boreliozę

badanie kleszczaGeneralnie w naszym klimacie nie ma raczej zbyt dużo gatunków zwierząt, które mogłyby stwarzać dla nas jakieś zagrożenie. Niemniej jednak bardzo groźne mogą okazywać się kleszcze, których ugryzienia powodują czasami powstawanie groźnych chorób. W szczególności wymienić tutaj należy chorobę jaką jest borelioza. Często określana jest ona również mianem choroby z Lyme. To właśnie tam doszło bowiem do pierwszego zachorowania na tę chorobę. Boreliozę w naszym klimacie roznoszą właśnie kleszcze, których niestety w polskich lasach zdecydowanie nie brakuje. Wystarczy niekiedy nawet bardzo krótki spacer by można było wrócić z niechcianym intruzem wpiętym w jakąś część naszego ciała. Na chwilę obecną możliwe jest jednak skuteczne i przede wszystkim szybkie badanie kleszcza w kierunku boreliozy. Gdy zauważymy, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza to pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest delikatne wyjęcie tego osobnika z naszego ciała. Do tego zadania stosuje się najczęściej pęsetę lub też specjalne przyrządy przeznaczone do takich rzeczy. Możemy bez większych problemów znaleźć je w aptece. Po wyjęciu kleszcza powinniśmy umieścić go w specjalnej jałowej gazie oraz najlepiej zamknąć wszystko w szczelnym pojemniku. Następnie tak przygotowany materiał powinniśmy dostarczyć do jednego z laboratoriów, które z pewnością łatwo znajdziemy w wielu miastach.

Obecnie istnieje wiele metod badania kleszczy pod kątem nosicielstwa boreliozy. Najbardziej skuteczną i chyba najszybszą metodą jest metoda western blot. Należy pamiętać o tym, że pragnąc przebadać kleszcza pod kątem boreliozy należy liczyć się z tym, że będziemy musieli zapłacić za wykonanie takich badań. Jednak jeśli szybko dowiemy się czy zostaliśmy zarażeni boreliozą to po prostu szybciej będzie można zacząć działać i zwiększą się szanse na pełne wyleczenie.