Elewacja z drewna – trwała i efektowna

Elewacja domu to element stanowiący o pierwszym wrażeniu, jakie stwarza budynek. Klasyczny tynk to najczęściej spotykany wybór, jeśli jednak liczymy na ciekawszy efekt, może warto dodać trochę drewna? Elementy drewniane stanowiące część lub całość elewacji budynku niezmiennie stanowią o jego klasie. Drewno od lat kojarzy się z luksusem, niezależnie od tego czy mowa o samochodach, łodziach, czy też domach. Ten nieśmiertelny surowiec zadziwia i oczarowuje nas od wieków.

Najlepsze drewno na elewację domu

elewacje drewnianeNad wyborem elewacji warto zastanowić się już podczas samej budowy domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać metamorfozy już istniejącego budynku. Nowa elewacja starego domu nada mu drugie życie. Elewacje drewniane cieszą się ogromną popularnością od wielu lat, a każdego roku producenci oferują nam coraz więcej rozwiązań. Podczas wyboru tego rodzaju elewacji koniecznie postawmy na odpowiedni rodzaj drewna, oraz na jakość materiałów. To da nam gwarancję doskonałego wyglądu na lata. Od rodzaju drewna zależy to, jak długo będziemy cieszyć się pięknym wyglądem domu, oraz jak często będziemy musieli dokonywać koniecznych prac renowacyjnych. Najlepsze elewacje drewniane wykonywane są z drewna egzotycznego lub też z rodzimych gatunków drewna termowanego. Dlaczego drewno egzotyczne? Główną jego zaletą jest doskonała odporność na działanie wody, wilgoci oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Stanowi ono zatem doskonały materiał do stosowania zewnętrznego w postaci elewacji, jak również wykładania tarasów, czy przestrzeni wokół basenów, a nawet wyposażenia sauny. Drewno egzotyczne jest znacznie twardsze i stabilne wymiarowo, a jego walory estetyczne sprawiają, iż jest bardzo pożądanym materiałem. Najczęściej spotykane gatunki drewna stosowane do elewacji budynków to afrykańskie okoume i azjatyckie meranti. Obydwa gatunki są doskonałe jakościowo i wytrzymałe, świetnie chłoną lakiery i środki malarskie oraz impregnaty, dzięki czemu bez problemu dopasujemy kolor elewacji.

Do wykonania elewacji z powodzeniem wykorzystamy również rodzime gatunki drzew. Tutaj powodzeniem cieszy się jesion oraz sosna, jednak obydwa gatunki poddawane są wcześniej termowaniu. Termowanie to proces polegający na obróbce cieplnej, która pozwala na pozbycie się z drewna wilgoci oraz na krystalizowaniu się zawartych w nim cukrów. Proces ten sprawia, iż drewno staje się bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, zachowując stabilność wymiarową. Dodatkowym atutem jest piękny głęboki odcień.