Fachowo zamontowane płyty na nieruchomości

Klasyczne płyty włóknowo-cementowe są materiałem znanym w budownictwie od lat. Obecnie wracają do łask, ponieważ są bezpieczne dla zdrowia, a także mają niezwykłe walory estetyczne, co pozwala na uzyskanie oryginalnego wyglądu nieruchomości. Przed podjęciem decyzji odnośnie montażu, warto dowiedzieć się, w jaki sposób są zbudowane płyty elewacyjne, jakie są ich zalety, a także jak się je montuje.

Zalety stosowania płyt włóknowo-cementowych

fachowy montaż płyt włókno cementowychWspółcześnie panele elewacyjne włóknowo-cementowe wytwarzane są z cementu portlandzkiego, natomiast wykorzystywany w przeszłości azbest zamieniono na włókno celulozowe. Cement w takim wypadku stanowi aż 90% mieszanki stosowanej do produkcji i jest odpowiedzialny za wiązanie się materiały, a także za jego trwałość. Celuloza w takim produkcie stanowi jedynie 10% i jest ona wypełniaczem szczelin, a także dodatkiem zapewniającym odpowiednią ilość wody w czasie procesu wiązania cementu. Dodatkowo celuloza zwiększa gęstość końcowego produktu. Aby poprawić wygląd oraz elastyczność płyt, dodaje się do nich kredę. Mieszanka wymienionych materiałów jest układana warstwowo i w dalszej kolejności sprasowywana, co zapewnia wysoką wytrzymałość. Płyty włóknowo-cementowe wyróżniają się niepalnością, a także odpornością na działanie warunków atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, zmiany temperatur czy kwaśne deszcze. Warto zdecydować się na fachowy montaż płyt włókno cementowych. Nie wymaga on prac mokrych, co umożliwia zaplanowanie takiej roboty o każdej porze roku. Płyty zazwyczaj układane są na warstwie ocieplenia, poprzez zamontowanie ich do podłoża z rusztu systemowego. W czasie montażu okładziny na elewacji konieczne jest odsunięcie płyt od docieplenia oraz pozostawienie otworów wentylacyjnych. Umożliwi to swobodny transport pary wodnej oraz wyeliminowanie wilgoci z elewacji.

Podczas układania płyt elewacyjnych wielkoformatowych ważne jest pozostawienie szczelin tak zwanych dylatacyjnych. Zapobiegają one zarówno odkształcaniu się, jak i pękaniu materiału. Zaletą tej technologii jest możliwość układania paneli na zaokrąglonych ścianach albo na łukach. Okładzina tego rodzaju nadaje się także zarówno na budynki, które dopiero powstają, jak i w czasie odnawiania istniejących nieruchomości.