Funkcje kojców porodowych

 

Locha, która spodziewa się młodych najwięcej czas u powinna spędzać w specjalnym kojcu porodowym. Mimo swojej nazwy, nie jest on potrzebny tylko w chwili porodu, ale długo przed i po nim. Jaki jest cel przetrzymywania lochy w takim kojcu? Celów jest kilka, a wszystko dąży do tego, by na świat mogły przyjść młode świnki, które będą mogły długo żyć oraz rozwijać się. 

Po co są kojce porodowe?

kojec porodowyKojec porodowy służy temu, aby locha nie zaszkodziła swojej ciąży. Chwilowo ogranicza się jej ruchy w takim celu, aby mogła bezpiecznie przechowywać młode w swoim ciele. Kojec porodowy ma sprawić, że będzie ona spokojnie wypoczywać oraz dużo jeść. W kojcu ogranicza się także bodźce zewnętrzne, aby wyeliminować całkowicie stres. Następnym etapem jest chwila porodu. Osoba odbierająca poród ma ułatwione zadanie, ponieważ locha nie przemieszcza się. Dzięki temu, że rolnik korzysta z kojców zwierze jest spokojniejsze. Łatwiej jest tam utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę. Ostatnie zastosowanie kojca polega na tym, że prosięta mają ułatwione karmienie. Podczas picia mleka matki żaden z prosiaków nie będzie narażony na niebezpieczeństwo przyduszenia przez nagły ruch lochy. Leży ona spokojnie, a młoda świnka ma dostęp do mleka. Może się także wygrzewać korzystając z ciepła matki. Jest to niesamowicie ważne i dzięki temu wszystkie świnki, które przyszły na świat mają szansę na to, by spokojnie rosnąć.

Poprzez kojec można sprawić, że w jednym miocie będzie więcej żywych urodzeń. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwierzęta nie mają świadomości, która mówi im, jak powinny się zachować w chwili porodu. Kojec poprzez ograniczenie bodźców uspokaja je i pozwala na bezpieczny poród, zarówno dla matki, czyli lochy, jak i prosiąt. Kojce są bardzo funkcjonalne.