Prowadzenie każdej działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem jej upadłości, w takim przypadku należy rozpocząć długą i mozolną procedurę związaną z dopełnieniem wszystkich wymaganych formalności. Wiąże się to z koniecznością zdobycia niezbędnych zaświadczeń, które są wymagane przez takie instytucje jak na przykład sąd.
Sprawy papierkowe
Gdy uświadomimy sobie, że nasza firma stanęła na skraju bankructwa, pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić jest złożenie do sądu rejonowego pod który podlegamy, wniosku o orzeczenie upadłości firmy. Według strony jaworska-kancelaria.pl w przypadku gdy składa go dłużnik, powinien dołączyć wniosek o zabezpieczeniu swojego majątku. Następnie sąd w odpowiednim terminie wydaje orzeczenie o upadłości danej firmy. Warto jednak pamiętać, iż to właśnie dłużnik ponosi koszty prowadzenia postępowania upadłościowego, które jest pokrywane z funduszu upadłościowego firmy. W przypadku gdy majątek dłużnika nie pozwala na pokrycie tychże kosztów, sąd odrzuca wniosek złożony w sprawie ogłoszenia upadłości firmy.
Fachowa pomoc
Według artykuły na portalu prawo.money.pl myśląc o ogłoszeniu upadłości firmy, powinniśmy przede wszystkim zadbać, aby przebiegało to zgodnie z prawem. Dobrym posunięciem będzie zapewnienie odpowiedniej obsługi prawnej firmy, która umożliwi nam zgromadzenie wymaganej dokumentacji, a także pomoże znaleźć inne dostępne rozwiązania. Szukając takich usług warto zwrócić uwagę na oferty warszawskich kancelarii prawnych, zajmujących się prowadzeniem tego typu spraw. Pomogą one nam między innymi w:
- zgromadzeniu dokumentacji związanej z upadłością,
- przygotują wymagane dokumenty tak by można było je złożyć w sądzie,
- poprowadzą nasze sprawy w sądzie .
Tak przeprowadzona procedura upadłościowa firmy, zaoszczędzi nam wielu kłopotów i stresu, które z tym się wiążą.
Ostatnia deska ratunku
Wielu właścicieli firm w sytuacji gdy uświadamiają sobie w jak trudnej znalazł się ich biznes, podejmują kroki mogące go uratować. Jedną z dostępnych w takiej sytuacji opcji jest zaciągnięcie kredytu dla firmy bez bik. Na podstawie informacji na stronie janvest.pl jego udzielenie jest uniezależnione od zdolności kredytowej takiej firmy, co znacznie ułatwia jego otrzymanie, zwłaszcza firmom w stanie upadłości. Kolejnym rozwiązaniem są pożyczki pozabankowe dla zadłużonych, charakteryzujące się tym, że są udzielane przez instytucje pozabankowe i nie wymagają spełnienia tylu formalności, co w przypadku pożyczki branej w banku.
Odpowiednie prowadzenie dokumentacji
Ogłaszana upadłość wymaga prowadzenia szczegółowej rachunkowości, polegającej między innymi na zabezpieczeniu środków, które zostaną przeznaczone na działania związane z bankructwem firmy. Według strony biura rachunkowego bilans13.pl jest to bardzo ważne, gdyż proces ogłaszania upadłości danej firmy, wiąże się z koniecznością pokrywania szeregu kosztów z tym związanych. W takim wypadku należy udać się do biura rachunkowego, które pomoże nam przejść przez proces przygotowywania dokumentacji finansowej upadającej firmy. Wiele z bydgoskich firm korzysta w tym wypadku z takich właśnie miejsc. Kolejną ważną rzeczą przy ogłaszaniu upadłości jest zapewnienie odpowiednio prowadzonej księgowości, która przygotuje ostateczny bilans naszej firmy, a także pomoże uniknąć zwiększenia kwoty zadłużenia.
W kwestii podsumowania tematu:
Mogłoby się wydawać, że ogłoszenie upadłości firmy, jest czynnością bardzo prostą. Lecz jak się okazuje, wiąże się z tym szereg wymogów formalnych, które trzeba spełnić. Warto jednak pamiętać, iż zawsze istnieją rozwiązania, mogące uchronić nas przed koniecznością ogłoszenia upadłości naszej firmy. Należy wziąć je pod uwagę, gdyż mogą one sprawić, że firma po zapaści może znów odzyskać swą rentowność i przynieść zyski, pozwalające na odrobienie powstałych strat. Jeśli tak się jednak nie stanie, warto pomyśleć, aby proces ten odbywał się jak najsprawniej, co pozwoli nam na szybkie załatwienie spraw z tym związanych. Reasumując, upadłość firmy nie musi być równoznaczna z jej zamknięciem. W wielu przypadkach dzięki odpowiedzialnym i przemyślanym działaniom, firmy które stały u progu bankructwa na nowo odzyskały płynność finansową, dzięki której nie tylko przetrwały na rynku, lecz także dynamicznie się rozwinęły.
Witam, bardzo pomocny artykuł, wiadomo, że ogłoszenie upadłości firmy nie jest łatwym zadaniem. Pozdrawiam 🙂