Grupowe szkolenie na operatorów uav

Od jakiegoś czasu, byliśmy jednymi z niewielu formacji mundurowych, które aktywnie używały dronów w pracy, nie tylko w celach obserwacyjnych, ale również jako całkiem skutecznego wsparcia logistycznego oddziałów. Było to bardzo nowoczesne i niespotykane rozwiązanie, dopiero stawiające pierwsze kroki w jakichkolwiek profesjonalnych formacjach, aczkolwiek sprawdzało się na tyle dobrze, iż postanowiono je rozpowszechnić.

Specjalistyczne szkolenie operatorów dronów

grupowe szkolenia - dronyJako osoby posiadające praktyczne doświadczenie i wykorzystujące aktywnie wszelkiego rodzaju drony do najróżniejszych zadań, zostaliśmy wybrani do szkolenia nowych operatorów, gdyż wszyscy przeszliśmy cywilne kursy, i byliśmy uprawnieni do organizacji takowych. Przede wszystkim, naszym głównym zadaniem stały się grupowe szkolenia – drony nie były jeszcze wykorzystywane powszechnie, więc celem kursu było wyszkolenie jak największej ilości nowych użytkowników w taki sposób, by mogli oni potem samodzielnie przeprowadzać takie kursy na swoich macierzystych jednostkach. Oczywiście, w wielu przypadkach spotkaliśmy się z nieco sceptycznym podejściem kolegów, którzy uważali iż drony to w dużej mierze zabawki, całkowicie nieprzydatne podczas działań wojskowych. Na szczęście, tutaj przydała się nasza wiedza praktyczna, gdyż po ledwie jednej demonstracji możliwości jednego drona na terenie działań, większość kolegów zmieniła zdanie, aktywnie angażując się w szkolenie. Pierwszym punktem programu było nauczenie kolegów podstaw pilotowania, i prowadząc szkolenie, bazowaliśmy się głownie na tym, czego sami musieliśmy się uczyć w cywilu. Odbyte szkolenie pomogło nam w ogromnym stopniu, gdyż nabyta wiedza, podparta praktycznym doświadczeniem, pozwoliła nam na przekazanie kolegom nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień i informacji technicznych w bardzo prosty i zrozumiały sposób.

Przydało się to w późniejszych etapach szkolenia, które miały na celu pokazanie różnych metod użycia pojazdu bezzałogowego w polu, ale również metody konserwacji i napraw. Większość kolegów uczestniczących w kursie ukończyła go bez trudu, zdając końcowy egzamin niemal perfekcyjnie. Byliśmy bardzo zadowoleni, gdyż koledzy sami zaczęli szkolić nowych operatorów na swoich jednostkach, ciągle jednak szukając u nas porad.