Ile kosztuje audyty energetyczne?

Spotkałam się ostatnio na kawę z moją przyjaciółką. Temat rozmowy zszedł na oszczędności. Zaczęła mnie przekonywać do tego, aby wykonać audyt energetyczny. Okazało się, że ona zleciła ostatnio taki audyt w swoim mieszkaniu i teraz ma bardzo duże oszczędności w rachunkach za prąd. Podwyżki w elektrowni w ogóle jej nie dotknęły. Nie byłam do końca przekonana czy taki audyt jest mi potrzebny, ale obiecałam jej, że zorientuje się w temacie i nad tym zastanowię.

Tanie audyty energetyczne

audyt energetyczny - cenaPrzede wszystkim interesowała mnie cena za takie usługi. Jeśli byłoby to drogie przedsięwzięcie nie zamierzałam ryzykować, że audyt wykaże, że nie mam gdzie szukać kolejnych oszczędności i tylko stracę na jego wykonaniu. Stwierdziłam, że ceny najlepiej sprawdzić i porównać ze sobą w internecie, ponieważ zawsze jest tam dużo ofert od wielu firm. Wpisałam w wyszukiwarkę internetową frazę: audyt energetyczny – cena i zaczęłam przeglądać wyniki. Okazało się, że ceny za audyty energetyczne dla osób prywatnych są bardzo niskie. Można je wykonać nawet za mniej niż 100 złotych. Postanowiłam jednak wykonać taki audyt i dowiedzieć się jakie jest realne zapotrzebowanie na prąd mojego gospodarstwa domowego. Znalazłam jedną firmę, która miała bardzo konkurencyjne ceny na rynku. Jednocześnie była to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży. Zleciłam jej wykonanie audytu. Byłam pewna, że audyt będzie profesjonalny i rzetelny, ponieważ do jego analizy firma wykorzystała rachunki za ostatni rok. Taka duża skala porównawcza gwarantowała, że audyt wykaże nie tylko ile prądu zużywam w ciągu domu, ale także porówna zużycie energii elektrycznej w ciągu różnych pór roku, bo jak wiadomo zapotrzebowanie na prąd jest inne zimą, a inne latem, kiedy praktycznie nie włącza się sztucznego oświetlenia. Na audyt czekałam zaledwie kilka dni, co również było bardzo szybkim terminem w porównaniu do konkurencji.

Byłam bardzo zadowolona z tego, że zleciłam wykonanie tego audytu. Rzeczywiście audyt wykazał, że powinnam zmienić swoją taryfę energetyczną, ponieważ obecnie miałam prąd tańszy wieczorami, a z audytu wynikało, że zdecydowaną większość prądu zużywam wczesnym przedpołudniem. Koszt wykonania audytu bardzo szybko mi się zwrócił, dzięki oszczędnością na rachunkach.