Kluczową sprawą w przemyśle i rolnictwie jest odpowiednia izolacja pomieszczeń, tak aby nie dopuścić do ich nadmiernego nagrzewania się latem i do przemarzania w okresie zimowym. Ta zdolność budynków określona jest przez normy i standardy temperaturowe zwłaszcza jeśli są to budynki przeznaczone dla zwierząt hodowlanych takich jak trzoda, bydło i drób.
Izolowanie budynków przemysłowych i rolniczych pianką
Jeśli jesteśmy producentem trzody to temperatura całoroczna w chlewni powinna wynosić od 18 do 21 stopni C. Inaczej jest w przypadku bydła. Optymalna temperatura dla bydła to od 8 do 15 stopni C. Temperatura jest także ważna w budynkach służących do przechowywania żywności np. warzyw i owoców. Niska temperatura niezależnie od warunków atmosferycznych gwarantuje zachowanie świeżości, to z kolei przekłada nam się na rentowność naszych upraw. W celu zachowania odpowiedniej temperatury bardzo często izolacje budynków przemysłowych i rolniczych wykonuje się za pomocą piany poliuretanowej. Jeśli nasz budynek to konstrukcja szkieletowa z blaszanymi panelami to posiada ona małą izolacyjność termiczną. Dodatkowo na ściankach konstrukcji może skraplać się para wodna. Piana nanoszona jest natryskowo tworząc warstwę od 3 do 7 cm w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Może być nanoszona zarówno na ściany jak i na dach. Taka izolacja poprawia warunki termiczne panujące w hali, ogranicza straty ciepła, minimalizuje koszty utrzymania budynku. Charakteryzuje się niską przewodnością ciepła bo około 0,02 m2K. Pozwala to również odizolować masy ciepłego powietrza z zewnątrz jeśli chcemy utrzymać w pomieszczeniach niską temperaturę. Dobrze przygotowana izolacja zmniejsza także kondensacje pary wodnej na ścianach pomieszczenia. Co z kolei przekłada się na warunki sanitarne jeśli pomieszczenia przeznaczone są dla zwierząt. Wilgoć pochodząca od zwierząt w postaci pary wodnej, czy z odchodów i poideł nie ma wpływu na zmniejszenie izolacyjności piany nawet jeśli wynosi ona 85%.
Piana ma wiele zalet. Nie nasiąka nam wodą. Nie powstaje na niej pleśń czy grzyb, nie utlenia się. Do mycia powierzchni pokrytych pianą można używać myjek. Jest również bezpieczna dla ludzi i zwierząt, nie wytwarza gazów i szkodliwych substancji. Dodatkowo jest odporna na gryzonie i szkodniki, które są częstym problemem w miejscach do przechowywania ziarna i żywności.