taras

Jak dbać o swój taras?

Przydomowy taras jest niezwykle funkcjonalną częścią domu, a ponadto stanowi niejako jego wizytówkę, dlatego tak ważne jest to by o taras odpowiednio dbać, jeśli ma on się dobrze prezentować i pozostać funkcjonalny przez długie lata. Jak zatem należy dbać o drewniany taras i jakie rozwiązania mogą nam w tym pomóc? Odpowiedzi na te pytania postaramy się dzielić w tym artykule. 

Tarasy drewniane – co warto wiedzieć?

tarasTarasy drewniane, jeśli się o nie odpowiednio dba są dość wytrzymały i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet przez kilkadziesiąt lat. Należy jednak pamiętać o tym, że powierzchnia drewnianego tarasu narażona jest na działanie takich niekorzystnych czynników jak: działanie wiatru, deszczy, śniegu, mrozu orz promieniowanie UV, a co za tym idzie bardzo ważne jest nie tyko to by o taras odpowiednio dbać, ale także by został on wykonywane z odpowiednich desek. Obecnie tarasy w Polsce według strony www.etaras.pl wykonuje się, z takich desek jak:

  • deski z drewna egzotycznego,
  • deski kompozytowe,
  • deski z drewna rodzimego (sosnowego, świerkowego).

Rodzaj drewna zastosowanego do budowy tarasu będzie miał wpływ na to ile prac konserwacyjnych będzie trzeba przeprowadzać i jakiego rodzaju będą to prace. Znaczenie będzie także mieć sam sposób budowy tarasu jak i to gdzie jest on położony. Tarasy położone nad częścią ogrzewaną domu, są trudniejsze do wykonania. Przy ich budowie musi zostać zastosowane więcej zabezpieczeń i dodatkowych rozwiązań. Według strony novag.pl uszczelnienie tarasu, które w tym wypadku jest konieczne wpłynie na parametry tarasy jak i stropu na którym się on znajduje, co może wymusić stosowanie nieco innych rozwiązań. Dodatkowo taki taras przed wykończeniem musi zostać zabezpieczony za pomocą materiałów odpowiedniej jakości, między innymi takich jak profile tarasowe. Wybór samego sposobu wykończenia tarasu, czyli rodzaju drewna zastosowanego na tarasie także nie pozostaje bez znaczenia.

Taras sosnowy – co należy wiedzieć?

Taras sosnowy Według portalu budujesz.info od lat najpopularniejszym rodzajem desek wykorzystywanych do wykańczania tarasów jest sosna. Wynika to przede wszystkim z tego, że sosna jako materiał rodzimym, powszechnie dostępny jest tania. Dodatkowo drewno sosny jest bardzo miękkie, a co za tym idzie jest łatwe w obrócę, jak i ma dobre właściwość amortyzacyjne, co także jest bardzo ważne w przypadku przestrzeni tarasowej. Gotowe deski sosnowe dostępne są w rożnych rozmiarach, dzięki czemu jest to bardzo wygodny i łatwo dostępny sposób na wykończenie tarasu. Drewno sosnowe ma jednak tę wadę, że jest dość podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, przede wszystkim na działanie wilgoci, pod wpływem której drewno może się odkształcać i pękać, a co za tym idzie zawsze konieczne jest odpowiednie zaimpregnowanie desek. Dodatkowo aby deski na długie lata zachowały swoje parametry koniecznie jest dość częste przeprowadzanie konserwacji. Regularnie musi być stosowany olej do tarasów, raz na kilka lat konieczne może być usunięcie wierzchniej warstwy drewna i ponowne zaimpregnowanie powierzchni. Niemniej tarasy drewniane choć najbardziej podatne na uszkodzenie cieszą się bardzo dużą popularnością i wbrew powszechnej opinii nie są aż tak trudne w pielęgnacji.

Deski kompozytowe na trasa – jak pielęgnować?

Deski kompozytowe W artykułach na portalu www.wymarzonyogrod.pl można przeczytać, że deski kompozytowe to wyrób nie całkiem naturalny, ponieważ powstają one z połączenie drewna z materiałami sztucznymi, dzięki czemu posiadają zalety obu tych materiałów. Deski kompozytowe są odporne na działanie takich czynników jak ogień, wilgoć oraz działanie niskich jak i wysokich temperatur. Dodatkowo są one także bardzo wytrzymałe – wszytko to sprawia, że zasadniczo pielęgnacja tarasów z desek kompozytowych sprowadza się jedynie do ich czyszczenia za pomocą wody i szczotki, albo myjki ciśnieniowej. W przypadku uciążliwych plam może okazać się konieczne kupno i zastosowanie specjalnego preparatu przeznaczonego do czyszczenia desek kompozytowych. Nie wymagają one natomiast żadnej konserwacji, dzięki czemu jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Tarasy z drewna egzotycznego – jak dbać?

Deski kompozytowe Tarasy z drewna egzotycznego uznawane są za bardzo trwałe, a poszczególne gatunki drewna egzotycznego praktycznie nie wymagają impregnacji ponieważ zawieraj w swoim składzie odpowiednie olejki, które chronią drewno przed działaniem wody. Dzięki temu sama konserwacja tarasu z desek egzotycznych sprawdza się do stosowania raz na rok czy też dwa lata odpowiedniego oleju, który nie tylko dodatkowo zabezpieczy powierzchnie drewna, ale także podkreśli walory wizualne desek. Według informacji ze strony best4home.pl do pielęgnacji desek z drewna egzotycznego dobrze się sprawdzają się oleje osmo. Olej ten wykonany jest z naturalnych olejów dzięki czemu bardzo dobrze się zachowuje, nie łuszczy się, ani nie odpryskuje.

Podsumowując

Sposób dbania o taras drewniany zależy w dużej mierze od tego w jaki sposób i z zastosowaniem jakiego drewna został on wykonany. Niemniej ważne jest to by jakiego rodzaju konserwacje nie były potrzebne by było one przeprowadzane regularnie i na czas. 

1 thought on “Jak dbać o swój taras?”

  1. Jeśli chodzi o deski na taras, to lepiej te z naturalnego drewna zastępowa deskami kompozytowymi. Na pewno są one trwalsze. Do tego łatwiej się je czyści jak i konserwuje:)

Leave a Comment