Jak leczyć zwyrodnienia w stawach kolanowych?

Wraz z wiekiem, zwiększającą się wagą i innymi czynnikami, takimi jak stres zawodowy, zapalenie stawów oraz urazy i wypadki, następuje znaczne zużycie stawów kolanowych zwane też zwyrodnieniem. Może to wpływać na łąkotkę, chrząstkę, a także więzadła i tkankę chrzęstną otaczającą kość. Ogólnie rzecz biorąc, na funkcjonowanie kolan. 

Zwyrodnienie stawów – propozycje leczenia

zwyrodnienie stawów kolanowychObjawami uszkodzenia stawu są zmniejszenie pokonywanej odległości i ruchomości stawu, ból na początku sekwencji ruchowej – na przykład podczas rozpoczynania chodzenia lub wstawania, zwiększone przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz ból nocny i spoczynkowy. W celu utrzymania prawidłowej kondycji stawu zaleca się korekcję chirurgiczną stawu. W zależności od wielkości uszkodzenia powierzchni stawu należy wymienić uszkodzoną tkankę na implanty, które pozostają na stałe w ciele. Wspomaganiem w tym procesie będzie aktywna rehabilitacja, czyli szereg zabiegów fizykalnych oraz ćwiczeń wspomagających. Nawigowane techniki chirurgiczne są najczęściej stosowanymi formami leczenia. Dzięki tej nowej procedurze zabiegi odbywają się bardziej precyzyjnie, co jest skuteczniejsze w leczeniu. Jak już wspomniano, zwyrodnienie stawów kolanowych wymaga aktywnej rehabilitacji. Ortopeda daje skierowanie na zabiegi fizykalne, na przykład leczniczą krioterapię wykorzystującą azot lub dwutlenek węgla w ujemnej temperaturze. Następuje jakby mrożenie kolana pobudzając tym samym tkanki do obrony, czyli wytwarzania ciepła. Przyczynia się to do regeneracji tkanki. Wraz z laseroterapią, która ma zastosowanie przeciwbólowe, krioterapia okazuje się być najskuteczniejszą metodą fizykalną w leczeniu zwyrodnienia stawów. Należy ponadto wzmacniać mięśnie nóg. Przede wszystkim mięsień czworogłowy podtrzymujący staw kolanowy. Powinien być bardzo rozbudowany, aby nie obciążać kolana. Fizjoterapeuta zaproponuje szereg ćwiczeń, które będą przydatne we wzmacnianiu tego mięśnia.

Zwyrodnienie stawów dotyczy wielu ludzi, niestety coraz częściej ludzi młodych z uwagi na dietę, siedzący tryb życia lub stresy. Bóle stawów są tak bardzo dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, na przykład sen. W związku z tym koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaś potem do ortopedy lub lekarza rehabilitacji, a potem udać się do fizjoterapeuty.