ogrzewanie domu

Jak w dzisiejszych czasach ogrzewa się dom?

W dzisiejszych czasach sposobów na ogrzewanie domu jest bardzo wiele. Które z nich są jednak najpopularniejszy i które są obecnie najkorzystniejsze? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym tekście. 

Ogrzewanie centralne – najpopularniejszym systemem grzewczym

W Polsce nadal najpopularniejszych rodzajem ogrzewania są systemy ogrzewania centralnego. Systemu te jednak różnić się mogą od siebie rodzajem zastosowanych rozwiązań. Według informacji z portalu www.centralne-ogrzewanie.com.pl można by tu wskazać trzy podstawowe kryteria takie jak:

Rodzaj kotła centralnego

Rodzaj wykorzystanych nośników ciepła

Rodzaj odbiorników ciepła

na węgiel

woda

grzejniki stalowe, żeliwne

na gaz

płyn do centralnego ogrzewania

grzejniki aluminiowe

Wszystkie te czynniki przełożą się na to jak wydajny będzie system centralnego ogrzewania oraz jak wysoki będzie koszt ogrzewania domu przy wykorzystaniu go. Jeśli chodzi o kotły centralne to obecnie nadal najpopularniejsze pozostają tradycyjne kotły na węgiel. Głównie z racji tego, że węgiel nadal pozostaje najtańszym paliwem opałowym, przy czym dość częstym problemem przy tego rodzaju kotłach jest złe wykorzystanie wyprodukowanego ciepła, przez co opłaty związane z tym ogrzewaniem ulegają podwyższeniu. Obecnie są dostępne kotły węglowe z automatycznymi podajnikami co ma zmniejszyć starty ciepła i sprawić, że kotły węglowe będą wygodniejsze w użyciu dla domowników. Pod względem wygody większą popularnością cieszą się jednak kotły centralne gazowe, jednak nadal ten rodzaj ogrzewania centralnego pozostaje droższy, dlatego nie jest aż tak powszechnie stosowany. Kwestia nośników ciepła wykorzystywanych w ogrzewaniu centralnym nie jest szczególnie często poruszana, ponieważ w większości przypadków stosuje się wodę, która jest wygodnym i tanim rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach dobrą alternatywą okazuje się płyn do centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to jest zalecane szczególnie na okres zimowy do domów jednorodzinnych, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji i jej uszkodzenia. W takim wypadku wymiana wody na płyn do ogrzewania centralnego wyeliminuje ten problem. Rodzaj odbiorników ciepła stosowanych w systemie c.o jest w dużej mierze kwestia indywidualną przy czym obecnie najpopularniejsza są grzejniki stalowe-płytowe. Ich zaletą jest niewielki wymiar oraz duża moc grzewcza.

Ogrzewanie domu – a panele grzewcze na podczerwień

ogrzewanie na podczerwieńOgrzewanie elektryczne w Polsce nie cieszy się aż tak dużą popularnością z racji tego, że ceny prądu są stosunkowo wysokie. Niemniej dość ciekawą alternatywą dla ogrzewania mogą być panele grzewcze na podczerwień. Zaletą tego rozwiązania jest to, że sposób w jaki ogrzewają one pomieszczenie jest całkowicie naturalny, a co za tym idzie zdrowy. Takie grzejniki nie przesuszają powietrza, nie powodują wzbijania kurzu, a także mają te zaletę że równomiernie ogrzewają pomieszczenie, dzięki czemu temperatura powietrza ma mniej więcej tą sama temperaturę przy syficie jak i podłodze. Brak ruchu powietrza spowodowanego ogrzewaniem oraz równomierne ogrzewanie pomieszczenia sprawia, że odczuwalna temperatura jest wyższa niż w rzeczywistości, dzięki czemu nie ma konieczności aż tak mocnego ogrzewania pomieszczeń. Grzejniki na podczerwień, w zależności od taryfy jaka obowiązuje w domu jak i zapotrzebowania cieplnego domu mogą stanowić dość atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów zarówno pod względem cenowym jak i pod względem wygody jaką oferują.

Pompy ciepła – czy się sprawdzają w Polskich warunkach?

Pompy ciepłaEkologiczne rozwiązania pozwalające na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł nie są w Polsce szczególnie popularne. Dostępne jednak na polskim rynku rozwiązania takie jak choćby powietrzne pompy ciepła, zapewniają całkiem wysoki komfort cieplny, a przy tym generują niskie koszty eksploatacyjne. W większości przypadków rozwiązanie to stosowane jest jednak jako dodatkowy system grzewczy, który ma powalić na ograniczenie kosztów ogrzewania domu. W przypadku domów o niskim zapotrzebowaniu na energie cieplną z powodzeniem jednak nowoczesne pompy ciepła powietrza mogą być wykorzystywane jako główny sposób ogrzewania domu, ponieważ ich wydajność nawet przy niskich temperaturach jest bardzo dobra.

Fotowoltaika – dobra inwestycja?

FotowoltaikaW artykułach na portalu gramwzielone.pl można przeczytać, że w obrębie ekologicznych źródeł pozyskiwania energii większą popularnością cieszą się rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Wynika to zarówno z tego, że rozwiązanie to jest wygodne dla samych użytkowników, ponieważ pozwala na generowanie energii elektrycznej, która może być dalej przetworzona na energie cieplną co znacząco obniża koszty utrzymania domu jak i z tego, że na tego rodzaju inwestycje można otrzymać dotacje co znacząco obniża ich koszt. Odpowiednio dobrana powierzchnia paneli solarnych jest w naszych warunkach w stanie wygenerować znaczną część energii na jaką zapotrzebowanie ma dom, niemniej zwykle rozwiązanie to tak samo jak pompy ciepła stosowane jest jako rozwiązanie dodatkowe, mające na celu obniżenie rachunków.

Na zakończenie

Dostępnych sposobów na ogrzewanie domu jest obecnie całkiem sporo. Trudno jest w zasadzie wskazać, które z tych popularniejszych rozwiązań jest korzystniejsze, ponieważ zależy to od wielu, nierzadko dość indywidualnych czynników, a co za tym idzie każdy sposób ogrzewania domu każdy powinien dobierać pod własnym kątem, znając przy tym zalety i wady wszystkich dostępnych systemów grzewczych. 

2 thoughts on “Jak w dzisiejszych czasach ogrzewa się dom?”

  1. Nadal najpopularniejsze jest CO, przede wszystkim na niską cenę. Wiele tych nowinek jest na prąd, a wiadomo, że puki co ta energia nie należy do najtańszych.

  2. Dokładnie wielu osób, które mają domy czy też je budują nie stać na innowacyjne rozwiązania ogrzewania domu.

Leave a Comment