Jak wybrać wycinarkę cnc

Cięcie plazmą znalazło zastosowanie w cięciu aluminium, stali czarnej i nierdzewnej. Zaletą tej techniki jest to, że nie trzeba przygotowywać w specjalny sposób materiału przeznaczonego po cięcia. Nie trzeba go oczyszczać z rdzy, farby i zabrudzeń. Niezbędny jest tylko dobry kontakt ciętego materiału z przewodem elektrycznym. Wycinarki plazmowe sprawdzają się przy cięciu blach, siatek, kształtowników. Ręczne wycinarki mogą ciąć blachę do grubości 75 mm. Bardziej zaawansowane systemy do 150 mm.

Na co zwrócić uwagę kupując wycinarkę cnc

wycinarka plazmowa cncRóżnica między modelami polega na funkcjonalności. Jeśli chcemy mieć nie tylko dobry ale i niezawodny sprzęt należy zwrócić uwagę na parametry. Możliwości wycinarki określa maksymalny amperaż czyli prąd cięcia. Ta informacja powie nam jak gruby materiał można nią ciąć i z jaką prędkością. Można przyjąć, że maksymalny prą cięcia to od 20 do 70A. Możemy spotkać też urządzenia o mocy 100 lub nawet 200A. Należy mieć na uwadze także grubość cięcia. Określa się ją w dwóch wartościach. Jest to cięcie rozdzielające, czyli takie, w którym cięcie jest wykonywane bez zachowania dobrej jakości krawędzi. Drugi rodzaj cięcia to cięcie jakościowe, które zachowuje dobrą jakość krawędzi. Wycinarka plazmowa cnc może pracować w różnych cyklach. To również trzeba sprawdzić przy zakupie takiego urządzenia. Ważny jest czas pracy i czas odpoczynku wycinarki w ciągu 10 minut. Odpoczynek jest potrzebny aby urządzenie ostygło. Wyłącza się ono automatycznie gdy osiągnie maksymalny próg temperatury. Im wycinarka lepszej sprawności tym wolniej się przegrzewa. Istotne są również takie elementy jak gniazdo EURO, odczepiany uchwyt, filtr-reduktor powietrza. Ten ostatni oczyszcza powietrze i dzięki niemu ciśnienie ma stałą wartość. Kontrolę ciśnienia umożliwia wbudowany w wycinarkę manometr.

Te wszystkie elementy pozwolą nam zapewnić komfort pracy, zachować odpowiednią precyzję. Musimy oczywiście dostosować do rodzaju ciętego materiału wartość prądu. Dobrze jest też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które mogą okazać się bardzo przydatne. Są to cyrkle, które pozwolą nam przygotować cięcie okręgów. Specjalne przyssawki z kolei zagwarantują nam stabilność wycinania niezależnie od typu powierzchni. Warto w nie zainwestować jeśli zależy nam na dobrych efektach.