Jak wyglada naprawa sterowników samochodowych?

 

Elektronika z roku na rok staje się coraz ważniejszym wyposażeniem samochodów osobowych i nie tylko. Umożliwia ona bowiem ścisła kontrolę nad działaniem najważniejszych elementów samochodu, ułatwia oszczędzanie paliwa, a także ogranicza konieczność wykonywania częstych napraw i renowacji. Najważniejszym elementem nowoczesnego samochodu działającym dzięki energii elektrycznej są zaś z pewnością sterowniki.

Czy naprawa sterowników samochodowych jest opłacalna?

skuteczna naprawa sterowników samochodowychSprane działanie sterowników ma wpływ na tak ważne elementy naszego samochodu jak silnik czy pompa wtryskowa. Awarię tych układów można zaś łatwo zauważyć, w zależności jakiego sterownika dotyczą, na przykład po znacznie zwiększonym zużyciu paliwa. Jeżeli mamy podejrzenie, że któryś ze sterowników w naszym samochodzie uległ uszkodzeniu, koniecznie jest znalezienie warsztatu, dla którego skuteczna naprawa sterowników samochodowych nie jest żadnym problemem. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, gdyż producenci samochodów starają się, jak mogą, utrudnić zdemontowanie sterowników w celu ich zdiagnozowania, stosując dodatkową ich zabudowę, czy przyklejając je do innych części samochodu. Z ich bowiem perspektywy, bardziej opłacalna od naprawy serownika jest jego wymiana. Dlatego też znalezienie warsztatu który zajmuje się usuwaniem usterki sterowników nie jest bardzo łatwe – z pewnością nie warto kierować się do pierwszego lepszego warsztatu w tym celu. Wiele warsztatów nie chce podjąć się naprawy sterowników, ze względu na to, że wymaga to zastosowania specjalistycznego sprzętu, narzędzi i dużej wiedzy. Sterownik trzeba najpierw zdemontować, co jak wspomniałem wcześniej, nie jest zbyt łatwe, odpowiednio oczyścić, najczęściej przy pomocy ultradźwięków, a po naprawie odpowiednio skalibrować. Skuteczność wykonywanych czynności zależy zaś głównie od sprzętu, jaki zostanie zastosowany – mikro-usterki sterowników są na przykład wykrywalne tylko pod mikroskopem. Ceny za wykonaną naprawę sterownika zależą głównie od rodzaju uszkodzenia oraz rodzaju sterownika.

Mimo, że naprawianie układów elektronicznych w naszych samochodach jest bardziej opłacalne niż ich całkowita wymiana, znalezienie warsztatu, który się tego podejmie nie jest wcale sprawą prosta. Wynika to głównie ze stopnia trudności usuwania tego typu usterek.