Jak wykorzystywać rozproszone zbrojenie?

 

Beton wyróżnia się bardzo wysokim poziomem wytrzymałości. Jest jednak w niskim stopniu odporny na niskie temperatury, jak również ukruszenie czy też pęknięcia. Dlatego właśnie wszystkie elementy wykonane z betonu wymagają dodatkowego dozbrojenia.

Zalety rozproszonego zbrojenia

zbrojenie rozproszone do betonuWszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że beton wyróżnia się bardzo wysokim poziomem wytrzymałości. Nie wszyscy wiedza o tym, że ta wytrzymałość nie jest naturalną cechą betonu i uzyskuje on ją dopiero w wyniku procesu określanego jako zbrojenia. Zbrojenie betonu do niedawna był wykonywane przy pomocy powierzchniowo oddziaływujących siatek stalowych. Dużą wada tego sposobu zbrojenia było jednak to, że wzmacniały one beton jedynie na jego najbardziej zewnętrznej powierzchni, tymczasem głębsze warstwy nie były w żaden sposób chronione. To właśnie dlatego obecnie tak duża popularnością w szczególności wśród profesjonalistów cieszy się specjalne zbrojenie rozproszone do betonu. Takie zbrojenie ma te zaletę, że dzięki emu ze jest mieszane wraz ze składnikami zaprawy, znajduje się w każdym miejscu betonu, dzięki czemu na przykład betonowa posadzka, czy też schody są odpowiednio wzmocnione również w głębszych warstwach. Dzięki temu cała konstrukcja jest znacznie bardziej trwała niż ma to miejsce w przypadku betonowych podłóg budowanych w standardowy sposób. Jako zbrojenie rozproszone najczęściej wykorzystywane są drobne elementy wykonane ze stali, na przykład włókna. Kluczowe jest użycie odpowiedniej ich ilości do ilości zaprawy, a także dokładne wymieszanie, tak aby zbrojenie to faktycznie miało szanse dobrzeć do każdego poziomu posadzki czy też schodów. Ważne jest także zwrócenie uwagi na jakość wykonania elementów rozproszonego zbrojenia. Ważne, aby wybrane przez nas włókna były odpowiednio odporne, najlepiej by były one wykonane ze stali nierdzewnej lub podobnej. Dzięki temu nie będą one ulegać korozji i tym samym będą cały czas wzmacniać betonowe konstrukcje. Obecnie rozporoszone zbrojenie jest wykorzystywane przez większość profesjonalistów.

Beton jest bardzo popularnym materiałem budowlanym, cenionym głównie ze względu na wytrzymałość. Warto pamiętać jednak, że każda konstrukcja z betonu musi być odpowiednio dozbrojona. W innym przypadku nie będzie ona odporna na różne niekorzystne czynniki.