Alkoholizm to bez wątpienia poważna choroba, jak również palący problem społeczny. Przez lata uznawany był po prostu za brak silnej woli oraz defekt osobowości. Dzisiaj wiemy już znacznie więcej o mechanizmach i przyczynach uzależnień od substancji psychoaktywnych. Warto podkreślić z całą mocą, że nadmierne i przewlekłe picie alkoholu nie bierze się znikąd. Ludzie piją alkohol w celu poprawy samopoczucia, chcą odprężyć się po ciężkim dniu i dobrze bawić podczas spotkania ze znajomymi.
Alkoholizm to choroba, która wymaga leczenia
W Polsce działa wiele ośrodków odwykowych dla alkoholików. Nic w tym dziwnego bowiem osób uzależnionych regularnie przybywa. Alkohol spożywają osoby w różnym wieku i przy różnych okazjach. Nie zawsze można rozpoznać moment, kiedy zwykłe picie alkoholu przeradza się w picie szkodliwe. Specjaliści od leczenia alkoholizmu zwracają uwagę na fakt, że o zależności alkoholowej możemy mówić, gdy w ciągu kilkunastu miesięcy u pacjenta występował silny i trudny do opanowania głód alkoholowy, zespół abstynencyjny oraz utarta kontroli nad piciem. Z czasem następuje coraz większa tolerancja na alkohol. Organizm przyzwyczaja się do obecności substancji psychoaktywnej. Osoba uzależniona musi pić coraz więcej, żeby osiągnąć oczekiwany efekt nietrzeźwości. Z kolei gdy poziom alkoholu we krwi zaczyna drastycznie spadać, pojawiają się pierwsze objawy abstynencyjne takie jak suchość w ustach, roztrzęsienie i bóle głowy. Leczenie alkoholizmu powinno odbywać się przy udziale terapeutów oraz lekarzy. Czajczy pacjenci w pierwszej kolejności poznają objawy zespołu zależności alkoholowej. Z wielu z nich wcześniej w ogóle nie zdawali sobie sprawy. Istotne są indywidualne spotkania i rozmowy z terapeutami oraz zebrania grupowe wśród samych pacjentów. Niezwykle trudne jest przyznanie się przed samym sobą do swojej choroby.
Większość osób co jakiś czas spożywa alkohol przy różnych okazjach. Alkohol najczęściej obecny jest podczas spotkań towarzyskich. Ludzie spożywają z reguły napoje wysokoprocentowe, gdy chcą się odprężyć, zrelaksować i zwiększyć pewność siebie. Osoby nieśmiałe często sięgają po alkohol podczas spotkań towarzyskich. Czasami ciężko jest właściwie rozpoznać granicę pomiędzy piciem bezpiecznym, a piciem szkodliwym.