Jaki program do faktur wybrać?

Prowadząc firmę wystawia się dokumenty sprzedaży. Mogą to być paragony albo faktury. Wszystko zależy od tego dla kogo świadczymy usługi albo komu sprzedajemy produkty. Jeśli sprzedaż kierowana jest dla innej firmy to konieczne jest wystawienie dokumentu zwanego fakturą. Obecnie faktury wystawia się w programie komputerowym i wysyła się je elektronicznie. Służą do tego odpowiednie programy do wystawiania faktur.

Programy do faktur darmowe czy płatne?

jaki program do fakturowania dla małej firmyW internecie można znaleźć wiele różnych programów do wystawiania faktur. Można znaleźć wersje darmowe albo w pełni funkcjonalne programy płatne. Trzeba się tylko zastanowić czego będzie się potrzebować. Jeśli prowadzi się firmę, która ma kilku klientów miesięcznie to wiadomo, że wystarczy jakiś podstawowy program z ograniczeniami w ilości wystawianych dokumentów. Jeśli natomiast prowadzi się firmę sprzedażową i będzie się miało kilkudziesięciu klientów miesięcznie to już warto rozważyć jakiś rozwinięty technologicznie program. Bez względu na to jaki program do fakturowania dla małej firmy się wybierze najważniejsze jest to, żeby korzystać z niego już cały czas. Każda wystawiona faktura musi mieć kolejną numerację względem poprzednio wystawionej faktury. Korzystając z programu do faktur ten ciąg numeracji zachowany jest automatycznie. Jeśli chodzi o ceny programów to są one bardzo różne i zależą przede wszystkim od funkcjonalności. Rozbudowany program do fakturowania można kupić za kilkanaście złotych miesięcznie. Można znaleźć coś darmowego, ale jak napisaliśmy, musimy mieć funkcjonalność dopasowaną do potrzeb. Na nic nie przyda się darmowy program, jeśli potrzebujemy wystawiać kilkadziesiąt faktur miesięcznie. Wybierając program do faktur można najpierw wczytać się w opinie innych. Takie opinie o programach można znaleźć na ogólnodostępnych forach.

Dokumentowanie księgowe sprzedaży polega na wystawianiu faktur swoim kontrahentom. Fakturę wystawia się innym firmom. Klientom indywidualnym wystawia się rachunek bądź paragon. Faktury można wystawiać w programie komputerowym. Taki program do faktur warto wybrać od razu po założeniu swoje firmy. Warto z niego korzystać od pierwszej wystawionej faktury. Dzięki temu będzie się miało porządek w dokumentach i pewność, że wszystkie faktury będą wystawione z odpowiednim numerem.