Jakie narzędzia są potrzebne do uprawy kukurydzy?

 

Kukurydza to jedna z najczęściej uprawnianych w Polsce roślin. Jest to spowodowane przede wszystkim korzystnym dla tej rośliny klimatem naszego kraju, oraz ogólnym brakiem problemów z uprawą tej rośliny. Należy pamiętać jednak o tym, że kukurydza wymaga stosowania specjalistycznych maszyn podczas uprawy, szczególnie gdy uprawiamy ją na ziarno.

Jaką przystawkę do kukurydzy wybrać?

przystawka do kukurydzyKukurydza to jedna z tych roślin uprawnych, które potrzebują używania specjalistycznych maszyn i narzędzi do jej uprawy. Szczególnie tyczy się to tych gospodarstw, które uprawiają kukurydze z przeznaczeniem na ziarno. W takim wypadku należy wyposażyć się w specjalną końcówkę montowaną przy pługu, znaną jako najlepsza przystawka do kukurydzy. Jest to narzędzie, dzięki któremu w prosty i szybki sposób zbierzemy kukurydze, zwłaszcza tą z przeznaczeniem na ziarno. Przystawkę tą można montować w każdym kombajnie czy nawet ciągniku. Obecnie na rynku występuje dosyć duże zróżnicowanie przystawek do kukurydzy, dlatego też należy poważnie zastanowić się podczas zakupu tego narzędzia. Najpopularniejsze rodzaje przystawek do kukurydzy to przystawki sztywne oraz składane. Te drugie są bardzo praktyczne podczas transportu, te pierwsze cechują się większą wytrzymałością. Można również wybrać przystawkę pod kątem jej napędu czy rodzaju przekładni. Można więc wybrać przystawkę do kukurydzy z przekładnią łańcuchową albo też kątową, lub z napędem jedno- albo dwustronnym. Tak naprawdę jednak przystawka do kukurydza powinna być wybierana po katem wielkości naszego pola i charakterystyki uprawy. Im pole większe, tym bardziej zaawansowana powinna być wybrana przez nas przystawka do kukurydzy, w  innym przypadku słabszej jakości przystawka szybko ulegnie zużyciu. Właściciele dużych pól kukurydzy wybierają więc modele z żeliwną konstrukcją wyposażone w hydrauliczną ramę, z co najmniej czterema nożami. Noże te, dla jeszcze większej wytrzymałości, powinny być pokryte powłoką z wolframu. Nowoczesne przystawki są także często wyposażone również w tak zwany rozdrabniacz łodyg, który ułatwia zbory.

Kukurydza jest stosunkowo łatwą w uprawie rośliną, szczególnie jeżeli jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Szczególnie jest to ważne podczas zbioru kukurydzy, który z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu przebiegnie bardzo szybko i sprawnie. Sprzęt ten montuje się zazwyczaj w ciągnikach lub kombajnach.