ogrodzenia

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie własnej posesji jest bardzo ważnym elementem, który zapewnia nam odpowiednie poczucie bezpieczeństwa jak i prywatności. Ogrodzenie jednak ma nie tylko względy praktyczne, ale także ma i duże znaczenie, jeśli chodzi o kwestie estetyczne. Ważne jest zatem to by ogrodzenie do posesji dobierać uwzględniając zarówno jego funkcjonalności jak i stylistykę, która powinna być dobrana pod kątem stylu aranżacji domu. Co zatem o ogrodzeniach warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji.

Rodzaje ogrodzeń – jakie mamy możliwości?

ogrodzeniaOgrodzenie jest bardzo ważnym elementem posesji, który to ma wiele zadań do spełnienia. Ogrodzenie chroni mieszkańców przed hałasem, kurzem czy spalinami, czyli wszystkimi tymi czynnikami, które to mogą być drażniące czy uciążliwie Co ważne ogrodzenie chroni także przed intruzami, a co za tym idzie powinno ono być tak skonstruowane by utrudniało dostanie się na teren posesji osobom niepowołanym. W związku z czym dobre ogrodzenie powinno być trwałe, wytrzymałe, praktyczne oraz estetyczne. Pamiętajmy o tym, że wygląd ogrodzenia wpłynie na stylistykę całego terenu, dlatego powinno być one dobrane pod kątem architektury domu i stylu terenów zielonych. Jakie zatem mamy możliwości do wyboru? Według www.ekspertbudowlany.pl można by tu wskazać takie rozwiązania jak:

  • ogrodzenia gabionowe,
  • ogrodzenia panelowe,
  • ogrodzenia betonowe,
  • ogrodzenia metalowe,
  • ogrodzenia drewniane.

Zasadniczo wszystkie te rodzaje ogrodzeń mają swoje wady i zalety. Warto jednak wiedzieć czym poszczególne z nich się charakteryzują i tym samym, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszych warunkach.

Ogrodzenia betonowe – przeszłość czy nowoczesna alternatywa?

OGRODZENIA BETONOWEOgrodzenia betonowe dawniej były powszechnie wykorzystywane głównie z racji tego, że był to bardzo trwały rodzaj ogrodzeń, który dodatkowo dobrze osłaniał posesje gwarantując poczucie prywatności. Niemniej zaczęto odchodzić od tego rodzaju ogrodzeń przede wszystkim dlatego, że estetyka tego rodzaju płotów pozostawiała wiele do życzenia oraz dlatego, że beton jako materiał mający tendencje do wchłaniania wilgoci często był zamszony, co dodatkowo pogarszało walory estetyczne. Na dzień dzisiejszy ogrodzenia betonowe jednak coraz częściej znajdują się w ofercie sklepów, czy zatem warto się nimi zainteresować? Współczesne ogrodzenia betonowe dostępne są w wielu różnych wzorach, a co za tym idzie ich estetyka uległa dużej poprawia, dzięki czemu w większości nie ma problemu z dobraniem ich do własnej posesji. Ponadto płoty betonowe nadal są bardzo trwałe, a odpowiednio zabezpieczona powierzchnia odporna jest na rozwój mchów i grzybów, dzięki czemu jest to dość praktyczne rozwiązanie, Niemniej należy pamiętać o tym, że betonowe ogrodzenia, zwykle są dość wysokie i dokładnie osłaniają cały teren, co dla nie których może być zaletą, dla innych wadą. Warto ten fakt wziąć pod uwagę przy wyborze ogrodzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy ogrodzenia betonowe mogą stanowić ciekawą alternatywę dla powszechnie stosowanych systemów ogrodzeniowych.

Nowoczesne ogrodzenie – ogrodzenie gabionowe

OGRODZENIE GABIONOWEChoć ogrodzenia gabionowe nie są szczególnie nowym systemem ogrodzeniowym, to jednak w Polsce stosowane są one stosunkowo krótko, a co za tym idzie nie każdy wie czym ten rodzaj ogrodzeń się charakteryzuje. Z zasady ogrodzenia tego typu to kosze wykonane ze stalowej siatki, których wnętrze wypełnia się za pomocą kamieni czy innych dekoracyjnych materiałów. Gabiony są trwałe i z łatwością można je dopasować do własnej posesji. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania różnorodnego wypełnienia, umożliwiającego stworzenie niepowtarzalnego ogrodzenia, które będzie się wyróżniać na tle innych systemów ogrodzeniowych. Tym samym ogrodzenia gabionowe doskonale sprowadzą się jako element dekoracyjny dopełniający aranżacji naszej posesji. Ten system ogrodzeniowy ma także tę zaletę, że nie jest on aż tak drogi, a jeśli wziąć pod uwagę trwałość okazuje się to być naprawdę ekonomiczne rozwiązanie.

Ogrodzenia panelowe – oszczędność czasu i pieniędzy

OGRODZENIA PANELOWEOgrodzenia panelowe to obecnie jeden z popularniejszych systemów ogrodzeniowych. Wynika to przede wszystkim z tego, że ten rodzaj ogrodzeń jest bardzo łatwo dostępny, nawet za pośrednictwem internetu i to w wielu różnych rodzajach. Dodatkowo łatwość montażu sprawia, że takie ogrodzenia można postawić bardzo szybko, co także jest dużą zaletą. Ogrodzenia panelowe mają nieskomplikowaną konstrukcję, co sprawia, że budową tego systemu można zająć się we własnym zakresie na podstawie zamieszczonej instrukcji. Za minus lub plus tego rozwiązania – zależnie od gustu można uznać fakt, że ten system ogrodzeniowy jest całkowicie prześwitujący.

Podsumowując

Rodzajów ogrodzeń dostępnych na dzień dzisiejszy na rynku jest bardzo dużo i w praktyce wszystkie z nich znajdują zastosowanie. Pamiętajmy jednak o tym, że budowa ogrodzenia jest ważnym elementem budowy domu, dlatego nad wyborem ogrodzenia należy się zawsze dobrze zastanowić. 

1 thought on “Jakie ogrodzenie wybrać?”

  1. Witam, ostatnio widziałam ogrodzenie gabionowe, ale wykonane ze szkła lub elementów, które je przypominały. Do tego te ogrodzenie było podświetlone. Piękny widok i polecam komuś, kto zastanawia się nad wyborem ogrodzenia. Pozdrawiam

Leave a Comment