Każdy rodzic odpowiada za swoje dziecko i jego edukację. Oczywiście od około szóstego roku życia edukowaniem dzieci głównie zajmują się szkoły podstawowe, nie mniej jednak do tego czasu warto samemu ćwiczyć z dzieckiem, aby ułatwić mu start w przyszłość. Także z dzieckiem, które chodzi do szkoły trzeba pracować, ponieważ jest to bardzo ważna inwestycja w przyszłe pokolenie.
Kiedy pokazać dziecku grę logopedyczną?
Śmiało można stwierdzić, że nigdy nie jest za wcześnie na edukację. Lecz pod warunkiem, że będzie ona dopasowana do wieku i możliwości dziecka. Zanim maluchy pójdą do szkoły, należy się z nimi bardzo dużo bawić w kreatywne zabawy i gry, ponieważ szczególnie w tym wieku nasze pociechy przyswajają nowe informacje w trakcie zabawy. Z tego powodu wielu rodziców kupuje swoim dzieciom gry logopedyczne, które świetnie ułatwiają zapamiętywanie trudnych wyrazów pod względem wymowy i pisowni. Problemy logopedyczne dzieci specjaliści są w stanie wykryć na bardzo wczesnym etapie i warto już wtedy korygować takie problemy. Jeżeli nasze dziecko ma problem z wymawianiem wyrazów z literą „sz”, „dż’, czy „r”, to warto z nim ją ćwiczyć w każdym możliwym momencie. Gra logopedyczna jest przeznaczona dla przynajmniej dwóch osób, ale może w nią grać cała rodzina. W taki sposób, spędzane popołudnie jest bardzo miłym i produktywnym wykorzystaniem wspólnego czasu. Gry mogą być w formie puzzli, gier planszowych, czy opartych na kartach. Głównym zadaniem tych gier jest danie dziecku jak najwięcej okazji do powtarzania trudnych wywarów i opatrzenia się z ich pisownią. Dzięki temu maluchy w szybkim czasie opanowują nawet te najtrudniejsze wyrazy, ponieważ nie dość, że same je wypowiadają i czytają, to jeszcze słyszą je kiedy inni uczestnicy gry je mówią.
W tego typu gry, mogą grać dzieci od około piątego roku życia, ale jeżeli będziemy w nie wciągali młodsze dzieci, to na pewno na nich skorzystają. Poprawna wymowa wyrazów jest niesamowicie ważna dla rozwoju mowy u dziecka, dlatego warto ją wspierać nie tylko podczas gry, ale także na co dzień, w trakcie różnych czynności. Granie z dzieckiem kilka razy w tygodniu w logopedyczne gry planszowe, z pewnością przyniesie spektakularne efekty i przyczyny się do szybszego rozwoju mowy.