Niezawodne kompensatory do rurociągów

Dynamika rozwoju branży energetycznej powoduje intensyfikację innowacyjności w zakresie przesyłania mediów rurociągami.Na złączach rurociągów został wykorzystany kompensator tkaninowy do rurociągów. Jego użycie jest zalecane  tam gdzie nie można zastosować łączników miękkich gumowych,które ulegają zniszczeniu w wysokich temperaturach. Kompensatory tkaninowe pracują sprawnie w temperaturach powyżej 1000 st.C. Pracują w instalacjach niskociśnieniowych.

Rola kompensatorów tkaninowych do rurociągów jest ogromna

Kompensatory tkaninowe do rurociągu Zapewniają właściwą kompensację przemieszczeń i drgań mechanicznych i anomalii cieplnych w różnego rodzaju rurociągach przenoszących gorące gazy. Chodzi tu o instalacje odsiarczania spalin w elektrowniach, wyloty spalin, przewody  gazowe. Używane są również na połączeniach przewodów transportujących  w zakładach spożywczych, którymi przesyłane są surowce stałe i proszki. Wyciszają pracę połączeń. Rozwój technologii pozwala na wytwarzanie coraz doskonalszych kompensatorów tkaninowych do rurociągów. Do użytku wchodzą nowe rodzaje tkanin i kompozytów, z których warstwami powstają kompensatory tkaninowe do rurociągu. Produkowane są z tkanin poliestrowych, kevlaru, z włókna szklanego, ceramicznego i tkanin impregnowanych gumami EPDM, hypalonem, silikonem, vitonem, folią i membranami z PTFE. Produkując kompensatory tkaninowe można uzyskać praktycznie dowolny kształt przez co są w wielu przypadkach wytwarzane na zamówienie pod konkretny przekrój. Istnieją dwa wyróżniki, które determinują podział kompensatorów tkaninowych do rurociągów. Pierwszy to budowa kompensatora i stad podział na jedno- i wielowarstwowe.Druga linia podziału to sposób mocowania. Wg.tego kryterium wyróżniamy kompensatory kołnierzowe i rękawowe. Mocowanie kompensatorów tkaninowych na segmentach rurociągu jest bardzo proste,co stanowi ogromną zaletę i przyspiesza prace przy montażu instalacji.

Zamykając opis kompensatorów tkaninowych do rurociągów powstaje konkluzja,że rozwój linii przesyłowych i rurociągów różnych mediów jest zależny od nowinek technologicznych, które zostaną wykorzystane przy produkcji kompensatorów tkaninowych do rurociągów. Teraz stosuje się je głównie w elektrociepłowniach i elektrowniach,rafineriach, cementowniach i zakładach papierniczych. Być może już niedługo będą stosowane do przesyłu substancji ciekłych.