Odlewany pierścionek z brązu

Biżuteria robiona całkowicie ręcznie była zdecydowanie atrakcyjniejszą formą ozdoby dla wielu osób, głównie z tego powodu iż każdy wyrób był całkowicie unikatowy, nawet jeśli pochodził od wykonawcy tworzącego całe serie podobnych. Zwłaszcza biżuteria historyczna, wykonywana na podstawie znalezisk lub takowymi inspirowana, cieszyła się coraz to większym zainteresowaniem.

Historyczna biżuteria wykonywana ręcznie

pierścionki ręcznie robioneHistoryczne pierścionki często były bardzo imponujące wizualnie, mimo dość prostego wykonania, i pasowały zarówno do strojów codziennych jak i wyjściowych a zdarzało się nawet, iż niektórzy używali takowych zamiast obrączek. Odtwórcy i rzemieślnicy historyczni wykonywali ozdoby z brązu, stali, srebra i złota, a w zależności od rzemieślnika i jego techniki, mogły się one różnić poziomem detali, wykonaniem, czy odwzorowaniem pierwowzoru. Najbardziej rozpowszechnione pierścionki ręcznie robione były odlewane w całości z brązu. Były to najtańsze ozdoby, jakie rzemieślnicy wystawiali na kramach czy stronach internetowych, a przez to najbardziej rozpowszechnione. Mogły one posiadać niesamowicie szczegółowe wykonanie, aczkolwiek należały do bardzo delikatnych. Stalowe pierścionki były nieco droższe od odmian z brązu, choć o wiele trwalsze. Były one najczęściej kute lub splatane z metalowych drutów, jak również posrebrzane. Obok ozdób brązowych, to właśnie stalowe pierścionki były najczęściej noszone poza imprezami historycznymi, ze względu na niską cenę i wygląd przyciągający wzrok. Srebrne pierścionki należały do ozdób dla wymagających, wyglądając o wiele bardziej imponująco. Srebro było jednak materiałem drogim i trudnym do obróbki, dlatego ceny srebrnych pierścionków były dość wysokie w porównaniu do ozdób z brązu czy stali, a same ozdoby służyły jako dopełnienie strojów wyjściowych czy rekonstrukcji odzieży bogatej.

Złote pierścionki wykonywali jedynie najbardziej uzdolnieni rzemieślnicy, i należały one do najdroższych, a zarazem najbardziej przyciągających uwagę ozdób. Do ich wykonania często wykorzystywano również drogie kamienie szlachetne, lub stosowano kombinacje srebra i złota dla uzyskania o wiele bardziej efektownego wykończenia wizualnego. Pierścionki można było zamówić bardzo wielu rzemieślników, zarówno na imprezach historycznych jak i na stronach internetowych.