Opryskiwanie roślin ogrodowych

Piękny ogród wymaga cierpliwości, czasu i przede wszystkim systematycznej pracy. Nie wystarczy zasiać trawę, posadzić rośliny i wstawić meble wypoczynkowe. Niezbędne jest choć minimum wiedzy na temat posiadanych okazów roślin, aby móc o nie właściwie zadbać, stosownie do pory roku. Jedną z koniecznych czynności będzie stosowanie oprysków.

Modele opryskiwaczy ogrodowych

opryskiwacze ogrodoweBardzo często okazuje się, że rośliny przez nas uprawiane wymagać będą opryskania. Może to być tylko zroszenie wodą, co często robimy w przypadku lubiących wilgoć domowych roślin doniczkowych. Jednak czasem konieczne jest użycie specjalistycznych preparatów, które aplikuje się właśnie za pomocą oprysków. Zazwyczaj są to środki ochrony roślin lub lekarstwa na rozmaite choroby i szkodniki, jak również preparaty na pozbycie się chwastów. Co prawda mały ręczny opryskiwacz podoła zadaniu, jednak w przypadku większej ilości nasadzeń, lub mocno rozrośniętych okazów, ręczny opryskiwacz na niewiele się przyda, będzie po prostu nie wystarczający. Do dyspozycji mamy opryskiwacze ogrodowe, które z powodzeniem poradzą sobie nawet z dużymi przestrzeniami. Opryskiwacze ogrodowe to kilka podstawowych modeli, różniących się przede wszystkim wielkością (pojemnością), oraz techniką działania. Modele naramienne, wygodne w użytkowaniu, to zbiorniki o pojemności kilku litrów, działające ciśnieniowo. Jeżeli dopasujemy długość lancy do wysokości naszych drzew i krzewów, z pewnością model ten zaspokoi potrzeby właścicieli średniej wielkości ogrodów. Jeszcze wygodniejsze, o pojemności nawet 20 litrów, są opryskiwacze plecakowe. Ich ciężar równomiernie rozkłada się na plecach, dzięki czemu nie obciążamy kręgosłupa podczas pracy. Dostępne są także modele wózkowe, dla tych, którzy nie lubią dźwigać.

Zupełnie odmienną technologią wykazują się opryskiwacze o własnym źródle zasilania. Mamy tu do czynienia z modelami spalinowymi oraz elektrycznymi, zasilanymi przez akumulator. Te pierwsze są nieco głośniejsze, jednak ich pracy nie ogranicza poziom naładowania baterii. Te modele to zdecydowanie najlepszy wybór do dużych ogrodów i sadów.