Piaskowanie powierzchni metalowych

W powierzchniach magazynowych i przemysłowych należy dbać o stan metalowych elementów konstrukcyjnych. Przesuwne drzwi będą działać bez zarzutu przez długi czas, jeśli regularnie będą konserwowane, a ich powierzchnia zabezpieczana. Aby zrobić to poprawnie, należy najpierw pozbyć się starej warstwy farby lub lakieru. Najlepszym sposobem na to jest piaskowanie.

Jakość ścierniwa a efekt

ścierniwo do piaskarkiPiaskowanie przeprowadza się za pomocą piaskarki syfonowej. Wyrzuca ona ścierniwo pod dużym ciśnieniem, co sprawia, że powierzchnia oczyszczona zostaje z najdrobniejszych oznak korozji lub drobin farby i zanieczyszczeń. Ze względu na dużą prędkość wylotową materiału ściernego i jego rozprysk, należy wykonywać piaskowanie w stroju ochronnym. Proces ten uzależniony jest nie tylko od urządzenia, którym się go wykonuje, ale w głównej mierze od tego, jakie ścierniwo do piaskarki zostało wybrane. Dostosować należy jego rodzaj i grubość do wykonywanej pracy. Najpopularniejszym ścierniwem do piaskowania jest korund. Twardością ustępuje tylko diamentowi, będąc od niego tańszym. Dzięki temu proces przebiega szybko i dokładnie. Jakość materiału ściernego ma znaczenie przy jego wielokrotnym użytkowaniu. Jest to możliwe, ale tylko, kiedy nie uległo ono zniszczeniu, dlatego twardość ma takie znaczenie. By proces przebiegł sprawnie, warto w tym celu zatrudnić fachowców, którzy posiadają zarówno sprzęt, jak i doświadczenie.

Piaskowanie jest najszybszą i najskuteczniejszą metodą oczyszczania powierzchni metalowych przed ich powtórną konserwacją. Wymaga ona jednak nie tylko zastosowania specjalistycznych narzędzi i stroju ochronnego. To jakość użytego w procesie ścierniwa ma kluczowe znaczenie i odpowiada za szybkość piaskowania i uzyskanie pożądanego efektu.