Piękne stroje regionalne

 

Jeśli intryguje nas historia Polski powinniśmy również znaleźć stroje tradycyjne, jakie w naszym państwie niegdyś był bardzo istotnym elementem. Obecnie noszone są już rzadko, głównie z okazji większych uroczystości państwowych oraz kościelnych. Wtedy możemy podziwiać jak piękne i wielobarwne są te kreacje, a w szczególności te, które noszą na sobie panie. Dlatego warto pomyśleć o zapoznaniu się z intrygującymi strojami polskimi.

Różnorodność strojów ludowych w Polsce

stroje ludoweJak możemy zauważyć Polska to kraj bardzo barwny, który prezentuje się w związku z głębokimi tradycjami, które dotyczą także ubioru. W związku z tym powinniśmy wiedzieć, jak wyglądają stroje ludowe w naszym kraju, ponieważ to jeden z ważniejszych elementów naszej historii. Do dzisiaj w przypadku uroczystości państwowych bądź kościelnych wybrane osoby ubierają swoje strony regionalne. W zależności od regionu zauważymy znaczące różnice, jednak jedna kwestia będzie bardzo podobna. Kobiecy strój zawsze jest bardziej kunsztowny. Przykładem może być piękny strój żywiecki, gdzie kobieta nosi długą do ziemi spódnicę, cała przywdziana jest w róże, na głowie ma wianek, a do tego zakłada delikatny tiulowy szal. Przy niej stoi z kolei pan ubrany w żupan oraz złoty pas, a także skórzane buty, które są piękne, jednak nie odbierają widowiska kobiecego stroju. W przypadku stroju łowickiego zauważymy tendencję do wyboru pasów w zieleniach i czerwieniach niezależnie czy będzie to spódnica, czy spodnie. Warto też zwrócić uwagę, iż istotnym elementem prawie każdego regionu są noszone przez kobietę korale, a przez panów kapelusz. Dodatkowo panie bardzo często noszą wianki. Jest wiele podobnych elementów, jednak należy zwrócić uwagę na to, iż każdy strój jest wyjątkowy i wart zapoznania. To istotny element naszej historii, z którym powinniśmy być obyci.

Poznając nasze historyczne dzieje często zapominamy o istotnym elemencie ubioru ludowego w Polsce. Nadaje on naszym obyczajom ważnego aspektu, ponieważ stroje te ubierano tylko na śluby oraz inne ważne okazje. Obecnie noszone są z okazji większych świąt państwowych oraz kościelnych, przez co rzadko mamy okazję je widzieć. Warto zapoznać się z różnorodnością ubiorów regionalnych w naszym pięknym kraju, gdyż są warte poznania.