Początki obróbki metali

Najstarszym archeologicznym dowodem na wydobycie i obróbkę miedzi było odkrycie wisiorka miedzianego w północnym Iraku z 8.700 r. p.n.e. Najstarszym udokumentowanym i datowanym dowodem na obróbkę metalu w obu Amerykach była obróbka miedzi w Wisconsin, niedaleko jeziora Michigan. Miedź była młotkowana aż do momentu, gdy stała się krucha, a następnie podgrzewana, aby mogła być dalej przetwarzana. Technologia ta datowana jest na około 4000-5000 lat p.n.e.

Obróbka metali w starożytności

obróbka metali słupskNajstarsze złote artefakty na świecie dotyczące obróbki metali pochodzą z bułgarskiej nekropolii Warna i są datowane na 4450 r. p.n.e. (podobnie jak obróbka metali słupsk). Nie każdy metal potrzebował ognia, aby go zdobyć lub obrobić. Isaac Asimov spekulował, że złoto jest „pierwszym metalem” – przez swoją chemię znajduje się ono w naturze jako bryłki czystego złota. Innymi słowy, jest czasami znajdowane w naturze jako rodzimy metal. Niektóre metale można również znaleźć w meteorach. Prawie wszystkie inne metale znajdują się w rudach, skałach mineralnych, które wymagają ciepła lub innego procesu, aby uwolnić metal. Inną cechą złota jest to, że jest ono użyteczne w miarę jego występowania, co oznacza, że do jego obróbki nie jest potrzebna żadna technologia poza młotem i kowadłem kamiennym. Wynika to z właściwości kowalności i plastyczności złota. Najwcześniejszymi narzędziami były kamień, kość, drewno i ścięgno, które wystarczały do jego obróbki. W pewnym nieznanym momencie związek pomiędzy ciepłem a uwolnieniem metali ze skał stał się jasny, a na zapotrzebowanie pojawiły się skały bogate w miedź, cynę i ołów. Rudy te były wydobywane wszędzie tam, gdzie zostały rozpoznane. Pozostałości po takich starożytnych kopalniach znaleziono w całej południowo-zachodniej Azji. Obróbka metali była prowadzona przez południowoazjatyckich mieszkańców Mehrgarh w latach 7000-3300 p.n.e.

Koniec początku obróbki metali przypada około 6000 r. p.n.e., kiedy to wytapianie miedzi stało się powszechne w południowo-zachodniej Azji. Stosunkowo obfita ruda miedzi i rudy cyny stały się kolejnymi ważnymi elementami w historii metalurgii. Wykorzystując ciepło do wytopu miedzi z rudy, wyprodukowano dużą ilość miedzi. Wykorzystywano ją zarówno do produkcji biżuterii, jak i prostych narzędzi.