Programator astronomiczny i inne rodzaje zegarów sterujących

W dzisiejszych czasach ilość produktów elektronicznych oraz źródeł oświetlenia wymaga użycia dobrych urządzeń, które pozwolą na zapanowanie nad ich pracą. Do najlepszych przykładów należą tutaj lampy uliczne, które są włączane niezależnie od woli człowieka. Dzieje się tak dlatego, że zastosowano w tym celu programatory bazujące na ustawieniach astronomicznych. Inne zegary sterujące mogą być stosowane także w domowym zaciszu, a ich użycie w codziennych sytuacjach może być bardzo szerokie. 

Astronomiczne oraz elektroniczne wersje zegarów sterujących urządzeniami

precyzyjny Programator astronomicznyPodstawową funkcją zegara astronomicznego jest możliwość uwzględniania wschodów i zachodów słońca, które są potrzebne do tego, a by zegar mógł dostosowywać długość cyklu dla danego urządzenia. Precyzyjny programator astronomiczny może posiadać także funkcje pozwalające na wprowadzanie odmiennych ustawień względem dni roboczych, a innych wytycznych dotyczących na przykład weekendów. Dzięki temu zegar astronomiczny stanowi podstawowe urządzenie sterujące oświetleniem ulicznym. Jest znane ze swojej niezawodności i może obsługiwać wiele lamp jednocześnie. Dzięki zastosowaniu astronomicznych programatorów możliwe jest stworzenie niezawodnego systemu, który będzie czuwał nad dokładnym oświetleniem ulic w godzinach nocnych, oraz wyłączaniem światła w tych momentach, kiedy będzie ono zbędne. Jednak zegary astronomiczne to nie jedyne przykłady zegarów sterujących urządzeniami. Obecnie popularnością cieszą się tak zwane zegary programowalne. Służą one do czuwania nad pracą urządzeń domowych. Dzięki nim możliwe jest samoczynne włączenie domowego ogrzewacza bieżącej wody czy też wyłączenie dowolnych urządzeń domowych o konkretnej godzinie. Zegary sterujące mogą także mieć możliwość symulowania obecności domowników w domu. Jest to funkcja, która pozwala ograniczyć ryzyko np. obrabowania domu pod naszą nieobecność.
 
Zegary sterujące są urządzeniami, które mogą być podłączane na różne sposoby. Niektóre z nich pracują z pomocą tak zwanej szyny DIN, która pozwala na zamontowanie urządzenia w rozdzielni elektrycznej (dotyczy to szczególnie programatorów astronomicznych). Urządzenia domowe mogą być podłączane w gniazdkach elektrycznych. Całe urządzenie działa wtedy jako strażnik pracy jednego lub wielu urządzeń domowych.