Programowanie wiedzą tajemną już niekoniecznie

Dla większości z nas informatyka równa się jakaś bardzo skomplikowana wiedza tajemna. Tylko nieliczni potrafią to zrozumieć. Z całym przekonaniem mogę przyznać rację. Sama jeszcze parę lat temu byłam takim człowiekiem, który średnio rozumiał o co w ogóle chodzi z niektórymi programami komputerowymi. Natomiast jeżeli chodzi o tematykę robotów to już całkiem. Na szczęście życie to zmiany, i dzięki temu właśnie mogę stworzyć ten tekst.

Programować można z ciekawości

programowanie robotaPewnie nie raz w filmach chociażby, widzieliście różne maszyny, które odkurzały bądź pomagały w innych pracach domowych. W niektórych domach dziś jest to na porządku dziennym. Napisałam niektórych, ponieważ trzeba wyłożyć trochę grosza na takie wygody. A nie każdego na to stać. Czy programowanie robota jest bardzo skomplikowane? Otóż trochę tak. Takie zajęcie wymaga już od nas odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Często się zdarza, że ludzie po studiach, z gromadką doświadczenia na koncie, napotykają problemy w tej kwestii. Trzeba się orientować w informatyce, fizyce, matematyce. Krótko mówiąc, przedmioty ścisłe w jednym paluszku. Dodajmy do tego pasję do takiej pracy, i działamy. Programowanie robota to serio zawód przyszłości. Nie ma też jednej ścieżki rozwoju pod każdą korporację, ponieważ wszystkie one mają własny język programowania. Mówiąc prościej, własny program do tworzenia zachowań robota w świecie prawdziwym. A można zaprogramować wszystko. Sposób w jaki maszyna będzie się zachowywać wśród ludzi, jak będzie mówić, co robić. Całkiem ekscytujące zajęcie, jednocześnie bardzo odpowiedzialne. Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak się programuje takiego robota? A raczej jego układ elektroniczny. Takie maszyny można zaprogramować tak, aby zachowywały się inteligentnie, żeby wykonywały wszystkie nasze polecenia, bądź prowadziły z nami, ludźmi, luźną rozmowę na poziomie.

Nie mogę tu przytoczyć konkretnych sposobów programowania, może to być zastrzeżone i nie mam pewności, czy mogę to tu opisać. Dlatego muszę uogólnić. Przepraszam, siła wyższa. Istnieje mnóstwo języków, według którego programowanie robota jest prostsze. Wiadomo, każda czynność musi mieć jakiś schemat. Ja dla przykładu interesuję się bardzo grafiką komputerową, więc mi przypadł do gustu język programowania wizualnego. To szczegół, że najprostszy.