Przydrożne bariery energochłonne

 

Wśród wielu różnorakich elementów infrastruktury drogowej, bariery energochłonne odgrywają niezwykle ważną rolę. Dzięki nim możliwe jest pochłonięcie energii, która wytwarza się podczas uderzenia pojazdu, który wypadł z jezdni. Bariery tego typu są tak skonstruowane, aby w jak najefektywniejszy sposób przeciwdziałać wyrzucaniu pojazdów na przeciwległy pas ruchu, a także uniemożliwić dostanie się pojazdu za barierę.

Bariery energochłonne w ciągu dróg publicznych

bariery drogoweBariery tego typu mogą dzielić się na kilka rodzajów. Najczęściej spotkamy bariery drogowe, które są ustawiane w ciągu dróg krajowych, ekspresowych czy autostrad. Dzięki ich specyficznej budowie są one w stanie pochłonąć znaczną energię rozpędzonego pojazdu, oraz sprawić, że wytraci się ona, i nie spowoduje tragicznych konsekwencji w czasie wypadku samochodowego. Do barier tego typu możemy zaliczyć także rodzaje mostowe, które są montowane na wszelkiego rodzaju mostach drogowych. Dzięki nim firmy monterskie i projektowe mogą zapobiec wypadnięciu samochodów z mostu, na przykład podczas nieoczekiwanej sytuacji drogowej. Bariery dzielą się na wiele rodzajów, z których część może być montowana na wielu szlakach komunikacyjnych. Podstawowym wyznacznikiem do ich montowania są ich szerokości pracujące, a także poziom powstrzymania samochodów o różnych gabarytach. Do tego rodzaju wytycznych, drogowcy zaliczają także poziom intensywności zderzenia podczas wypadku drogowego.

Bariery ochronne są podstawowym elementem, który powstrzymuje samochody podczas wypadku. Są one montowane w wielu miejscach, a także mogą służyć zapobieganiu spadania samochodów w przepaście, na przykład podczas krętych zjazdów w górach. Bariery energochłonne są tam montowane na krętych drogach prowadzących przez górskie przełęcze.