You are currently viewing Przydrożne bariery energochłonne

Przydrożne bariery energochłonne

 

Wśród wielu różnorakich elementów infrastruktury drogowej, bariery energochłonne odgrywają niezwykle ważną rolę. Dzięki nim możliwe jest pochłonięcie energii, która wytwarza się podczas uderzenia pojazdu, który wypadł z jezdni. Bariery tego typu są tak skonstruowane, aby w jak najefektywniejszy sposób przeciwdziałać wyrzucaniu pojazdów na przeciwległy pas ruchu, a także uniemożliwić dostanie się pojazdu za barierę.

Bariery energochłonne w ciągu dróg publicznych

bariery drogoweBariery tego typu mogą dzielić się na kilka rodzajów. Najczęściej spotkamy bariery drogowe, które są ustawiane w ciągu dróg krajowych, ekspresowych czy autostrad. Dzięki ich specyficznej budowie są one w stanie pochłonąć znaczną energię rozpędzonego pojazdu, oraz sprawić, że wytraci się ona, i nie spowoduje tragicznych konsekwencji w czasie wypadku samochodowego. Do barier tego typu możemy zaliczyć także rodzaje mostowe, które są montowane na wszelkiego rodzaju mostach drogowych. Dzięki nim firmy monterskie i projektowe mogą zapobiec wypadnięciu samochodów z mostu, na przykład podczas nieoczekiwanej sytuacji drogowej. Bariery dzielą się na wiele rodzajów, z których część może być montowana na wielu szlakach komunikacyjnych. Podstawowym wyznacznikiem do ich montowania są ich szerokości pracujące, a także poziom powstrzymania samochodów o różnych gabarytach. Do tego rodzaju wytycznych, drogowcy zaliczają także poziom intensywności zderzenia podczas wypadku drogowego.

Bariery ochronne są podstawowym elementem, który powstrzymuje samochody podczas wypadku. Są one montowane w wielu miejscach, a także mogą służyć zapobieganiu spadania samochodów w przepaście, na przykład podczas krętych zjazdów w górach. Bariery energochłonne są tam montowane na krętych drogach prowadzących przez górskie przełęcze.