Rodzaje pomp pozyskujących ciepło

W celu pozyskania energii w sposób ekologiczny konieczne jest stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Do nich zaliczyć można z całą pewnością odnawialne źródła energii, które są coraz popularniejsze wśród zarówno klientów indywidualnych jak i również przemysłowych. Pozwalają one bowiem pozyskać potrzebne media bezpośrednio z gruntu, wiatru czy promieniowania słonecznego.

Jak ekologicznie pozyskać energię cieplną?

powietrzna pompa ciepłaCo więcej potencjalni inwestorzy mogą skorzystać z rożnego rodzaju programów wsparcia, które dodatkowo skracają czas zwrotu. Oferowane są między innymi dofinansowania, dotacje czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Z tych środków zakupiona może być chociażby powietrzna pompa ciepła, która pozwala generować energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. Na rynku dostępne są dwie główne odmiany tego typu pomp czyli split i monoblok. Pierwsza z nich składa się z dwóch modułów, z których pierwszy jest instalowany wewnątrz budynku, a drugi na zewnątrz. Moduł zewnętrzny składa się z: wentylatora, parownika, sprężarki oraz zaworu. Moduł wewnętrzny z kolei zawiera: skraplacz, elektryczny podgrzewacz oraz pompę obiegową. W przypadku pomp monoblok wszystkie elementy zawierają się w jednej obudowie, która przeważnie znajduje się na zewnątrz. W budynku usytuowany jest jedynie zbiornik buforowy. Jeden i drugi typ ma swoje wady i zalety.

Warto natomiast pamiętać, że tego typu urządzenia mogą być zainstalowane praktycznie w dowolnym obiekcie. Jest to niewątpliwie bardzo ważna zaleta. W celu uzyskania jak największej sprawności i niezawodności układ powinien być projektowany przez sprawdzone firmy. Ważne jest bowiem dobranie odpowiednio dużej mocy urządzenia do potrzeb obiektu. Niedoszacowanie lub zbyt duża jednostka spowoduje niepożądane straty.