Rola listwy we wnętrzu

Mówi się, że mały szczegół potrafi zrobić dużą różnicę. I jest w tym mnóstwo prawdy, szczególnie, jak chodzi o aranżacje wnętrz. To często elementy, na które specjalne nie zwracamy uwagi, decydują o ostatecznym charakterze danej aranżacji. Dlatego w trakcie urządzania poszczególnych pomieszczeń warto zadbać o ich dokładne wykończenie. Przydają się do tego takie elementy, jak na przykład listwy, pozwalające łączyć płynnie przejścia na przykład między ścianą a podłogą.

Dekoracyjne listwy przy suficie

listwy przysufitoweCzęsto zastanawiamy się nad tym, co decyduje o tym, że dane wnętrze jest bardziej atrakcyjne od drugiego. Okazuje się, że kolosalne znaczenie mają drobne szczegóły, na które wielu z nas może nie zwracać uwagi, bo po prostu nie rzucają się w oczy. Takim szczegółem są, na przykład, listwy, które pojawiają się między podłogą a ścianą. Zazwyczaj zlewają się one z kolorem podłogi i są prawie niezauważalne. Ale bez tych listw wnętrze okazałoby się mało estetyczne i czegoś by w nim brakowało. Listwy potrafią spełniać rolę nie tylko łączenia ze sobą podłogi ze ścianą. Często pełnią one funkcje dekoracyjne. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się listwy przysufitowe, które są wspaniałym elementem dekoracyjnym. Tworzą ona swego rodzaju ramę dla ściany. Listwy te są zazwyczaj dosyć szerokie i wyróżnia się je nadając im inny kolor, niż kolor ścian. Dobór kolorów zależy oczywiście od całościowej koncepcji wnętrza. Może się okazać, że chcemy wtopić dekoracyjną listwę w ścianę i wówczas i dla listwy i dla ściany zastosujemy tą samą kolorystykę. Listwy dekoracyjne sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach nawiązujących do dawnych stylów. Nadają one wrażenie elegancji we wnętrzu i pozwalają poczuć się, jakbyśmy byli we wnętrzu jakiegoś pałacu. Listwy przysufitowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich wybór zależy od nas.

W aranżacjach wnętrz duże znaczenie ma sposób wykończenia podstawowych elementów aranżacji, takich jak rodzaj podłóg czy kolor ścian. W ostatnim czasie coraz większą wagę zaczęliśmy przywiązywać do listw, które łączą wizualnie podłogę ze ścianą lub ścianę z sufitem. W tym ostatnim przypadku listwy pełnią zazwyczaj rolę dekoracyjną, stając się swoistą ramką dla ściany. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w stylizowanych wnętrzach.