Rozliczanie czasu pracy kierowców w firmach transportowych

Prowadzenie firmy transportowej w transporcie międzynarodowym to wyzwanie, któremu nikt samodzielnie nie próbuje nawet podołać. W dużych firmach, które zatrudniają po kilkudziesięciu kierowców, prowadzenie księgowości, kadr i płac czy rozliczeń czasu pracy trzeba zlecić profesjonalistom, którzy w tej dziedzinie działają zawodowo. Na rynku działają wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy oferujące i rozliczanie czasu pracy i prowadzenie kompletnej księgowości.

Co kraj to inne rozliczenia czasu jazdy

rozliczanie czasu pracy kierowcówJeśli chodzi o samą księgowość to zazwyczaj jest tak, że duże firmy transportowe działają w formie spółek kodeksu prawa handlowego. Dlatego prowadzona jest w mnich pełna księgowość. To jest wyższa szkoła jazdy jeśli chodzi o rozliczanie finansów przedsiębiorstwa, ale w tym celu wynajmuje się po prostu biuro księgowe. Można ewentualnie zatrudnić swoją księgową. Bardziej opłaci się jednak skorzystać z outsourcingu pełnych usług związanych z rozliczaniem firmy transportowej. Wówczas możemy zlecić wszystko tylko jednej firmie. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest rozliczanie czasu pracy kierowców, co się wiąże z koniecznością znajomości przepisów każdego kraju, po którym poruszają się zatrudnieni kierowcy. Chodzi o to, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące czasu pracy, godzin jazdy czy kwoty wynagrodzenia za pracę w delegacji. Poza samym faktem, że te przepisy wszędzie są inne to one jeszcze się co chwilę zmieniają. Trzeba za tym wszystkim nadążyć. Właściciele firm transportowych czy ich prezesi nie mają na to wszystko czasu. Dlatego właśnie powstały firmy, które wyręczają w tym zakresie księgowe. Bo obliczenia tego czasu pracy mają zasadniczy wpływ na wyliczenie wynagrodzenia kierowców, a więc wpływają one bezpośrednio na kadry i płace. Dlatego najlepiej wynająć jedną firmę, która kompleksowo obsłuży całą firmę transportową.

Zasadniczym obowiązkiem każdej księgowej w firmie transportowej jest obliczenie wynagrodzenia kierowców. Żeby to zrobić to trzeba najpierw dokładnie policzyć czas pracy kierowców i stawki, jakie obowiązują w poszczególnych krajach. Na polskim rynku działa sporo firm, które zajmują się właśnie pełną obsługą księgową firm transportowych. Włącznie z rozliczeniami czasu pracy kierowców. A to jest dzisiaj podstawową i niezbędną usługą dla firm z branży transportowej.