W pewnym momencie każdy młody człowiek uświadamia sobie, że jednym z celów życia, który chce zrealizować, jest założenie własnej rodziny – niektórzy decydują się na to już w wieku 20 lat, inni zaś czekają parę lat dłużej. Mimo że decydujemy się na taki krok – dzielenia swojej codzienności z drugim człowiekiem – nigdy nie wiemy, czy na pewno będzie to miłość na całe życie. Nasze oczekiwania wobec drugiej osoby czasami sprawiają, że zaczynamy się w tej relacji gubić – kochamy, ale zaczynamy dostrzegać wady, wówczas nawet niedokręcenie tubki pasty do zębów może stać się przyczyną sprzeczki, choć niepozornej, to prowadzącej do konfliktu.
Jak unikać sprzeczek?
Konflikty zaś, jeżeli nie są na bieżąco rozstrzygane, z czasem zaostrzają się do tego stopnia, że przestajemy już nawet czerpać radość ze spędzania wolnego czasu z drugą połówką. Czy da się więc uniknąć sprzeczek? Według psychologów większość kłótni bierze się stąd, że ludzie po prostu nie potrafią ze sobą rozmawiać – kłócą się, ale jest to ostra wymiana zdań, obrzucanie się błotem i przekrzykiwanie się, nie zaś konstruktywna wymiana argumentów. W związkach brakuje empatii – stawiamy siebie na pierwszym miejscu, nasze ego, nasze dążenie do kariery, chcemy, aby to nasze potrzeby były spełniane (w końcu żyjemy po to, by być KIMŚ), a partner ma się wpasować w model naszego życia. Wydaje się więc, że uniknąć wielu sprzeczek można w prosty sposób – wczuwając się w emocje partnera i próbując zrozumieć jego racje, unikając przy tym wzajemnego wypominania sobie wcześniejszych nieporozumień.
Sami nie potrafimy
Czasami jednak negatywnych emocji w relacji jest tak wiele, że partnerzy naprawdę nie potrafią się ze sobą porozumieć – mają dobre chęci, siadają razem przy kawie pełni optymizmu i wiary, że tym razem rozmowa przebiegnie pomyślnie. I znów zaczynają pojawiać się „brudy”, które jedna z osób roztrząsa. Wzajemne ataki nie prowadzą do niczego dobrego. Pamiętając, że jeszcze te pięć, sześć lat temu naprawdę się kochaliśmy, decydujemy się na poszukiwanie takiego rozwiązania, które pomoże nam z powrotem wzniecić dawną miłość. Przydatny może okazać się dobry psycholog. Wizyty u psychologa nie są w dzisiejszych czasach niczym wstydliwym – w Krakowie decyduje się na nie naprawdę wiele osób, niezależnie od statusu, płci, wykształcenia. Nieumiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami oraz odnalezienia się w relacjach interpersonalnych nie jest bowiem zależna od inteligencji. Bardzo często wpływ na to mają przeżycia z dzieciństwa. Psychoterapeuta pomoże nam w pracy nad sobą – najpierw indywidualnej (nie z partnerem), abyśmy zrozumieli siebie, swoje oczekiwania, a także przyczyny, przez które zgubiliśmy wspólną drogę z ukochaną osobą. W Krakowie gabinety prowadzą często nie tylko psychoterapie, ale i warsztaty rozwojowe.
Wspólne próby
Oprócz pracy nad sobą, musimy pracować nad relacją – jeżeli partnerom zależy na sobie, ale nie potrafią się porozumieć, powinni spróbować wspólnego udziału w psychoterapii. Terapia par to sesje, które pozwalają małżeństwom i parom na poprawę wewnętrznej komunikacji. Gabinety z Łodzi wymieniają także naukę zdrowego rozwiązywania konfliktów, oczyszczania atmosfery, pozbywania się złych emocji. Terapia dla par może nauczyć partnerów również przebaczać sobie nawzajem – bo i o tym często się zapomina w toku codziennego życia. Spotkania są zazwyczaj 90-minutowe. Według www.psychologia-spoleczna.pl psychoterapeuci z Łodzi zapewniają, że terapia dla par pozwala na:
- poprawę relacji,
- zrozumienie motywów działania swojego i partnera,
- przerwanie nieakceptowanych zachowań.
Czasami, gdy drogi partnerów rozeszły się całkowicie, jedynym zdrowym rozwiązaniem jest jednak rozstanie. Podjęcie takiej decyzji podczas terapii dla par sprawia, że psychoterapeuta może pomóc w omówieniu zasad rozstania – co jest ważne zwłaszcza wówczas, gdy mamy dzieci lub wspólny majątek.
Rozstanie w zgodzie
Jeżeli jako małżeństwo decydujemy się na zakończenie wspólnej drogi, czeka nas rozwód. Najlepiej, aby sprawę poprowadził sprawdzony adwokat. W Bydgoszczy jest wielu prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym – do ich zadań należy przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji: pozwu, pism procesowych w toku postępowania czy wniosku o zabezpieczenie. Kancelarie prawnicze powinny do każdej sprawy podchodzić indywidualnie – wiele z kancelarii w Bydgoszczy zapewnia takie podejście. Dzięki temu, że w odróżnieniu od małżonków, adwokat podchodzi do sprawy rozwodowej bez emocji – może on obiektywnie ocenić sytuację i właściwie poprowadzić rozwód.
Podsumowując
Niezależnie od tego, jak potoczy się nasz związek czy małżeństwo, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, abyśmy byli szczęśliwi. Nie praca, nie kariera, nie pieniądze dają szczęście – to udane relacje interpersonalne i uzyskiwane wsparcie przy życiowych trudnościach sprawia, że możemy czuć się dobrze mimo przeciwności losu.